Zapraszamy do obejrzenia filmu zaprezentowanego podczas konferencji „Ochrona wód we wschodniej Wielkopolsce”.

Materiał przedstawia ubytek wód w jeziorach Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

 Film jest autorstwa pracowników PGW Wody Polskie RZGW w Poznaniu Małgorzaty Majchrzak-Majchrzak i Błażeja Waligórskiego

Wielkopolska wschodnia to obszar poddany silnej antropopresji, m.in. przez rozwiniętą sieć melioracyjną, regulacje koryt rzecznych, odwodnienia górnicze czy wzmożony pobór wód podziemnych na cele rolnicze i przemysłowe. Niekorzystną sytuację potęgują warunki meteorologiczne, zwłaszcza niska średnia opadów i wysoka ewapotranspiracja. W celu przeciwdziałania dalszej degradacji ilościowej zasobów wód podziemnych i powierzchniowych opracowano projekt pn. „Zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych terenów pogórniczych na obszarze Wielkopolski wschodniej”, który składa się z 25 zadań oszacowanych na 120 mln zł i planowany jest do realizacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Celem projektu jest adaptacja do zmian klimatu poprzez realizację działań zwiększających potencjał retencyjny oraz odtworzenie naturalnych poziomów wód powierzchniowych i podziemnych na obszarze wschodniej Wielkopolski ze zdiagnozowanymi największymi niedoborami wody w Polsce. Jego realizacja wpłynie korzystnie na poprawę stosunków wodnych w regionie objętym negatywnym oddziaływaniem górnictwa odkrywkowego, a tym samym przyczyni się do minimalizowania skutków suszy, ponadto podniesie bezpieczeństwo powodziowe w dolinie środkowej Warty, we wschodniej i środkowej Wielkopolsce.

Najbardziej negatywne skutki stwierdzono w zlewni górnej Noteci, Powidzkim Parku Krajobrazowym i jego otoczeniu oraz w zlewni Teleszyny i Warcicy. Projekt pozytywnie wpłynie na odbudowę zasobów wodnych jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego i obejmuje zadania związane między innymi z:

- odrestaurowaniem obiektów hydrotechnicznych stabilizujących poziom wody w jeziorach położonych w zlewni Meszny, Kanału Ostrowo-Gopło i Małej Noteci;

- budową progów stabilizujących i bystrzy na ciekach w rejonie Pojezierza Gnieźnieńskiego, których celem będzie odtworzenie mokradeł i poprawa warunków gruntowo-wodnych w dolinach rzek;

- renaturyzacją cieków położonych w strefie bezpośrednio oddziaływania górnictwa odkrywkowego;

- budową instalacji, umożliwiających przerzut wód w kierunku zlewni ze stwierdzonymi największymi deficytami wodnymi.

Współpraca Wód Polskich, ZE PAK S.A. i samorządów jest kluczowa dla rozwoju wschodniej Wielkopolski i adaptacji tego regionu do zmian klimatycznych i wyzwań przez nie stawianych, takie jak częstsze susze i powodzie.  Realizujemy kompleksowy program odbudowy zasobów wodnych wschodniej Wielkopolski.

Przedstawiony film obrazuje obecny stan rzeczy na jeziorach Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Wierzymy jednak, że nasze działania już za kilka lat odwrócą te negatywne tendencje i teren ten z powrotem stanie się jednym z najbardziej zasobnych w wodę w Wielkopolsce.