Kanał Ślesiński jest fragmentem drogi wodnej Warta – Kanał Bydgoski. Powstał w wyniku sztucznego połączenia ciągu naturalnych jezior. Trasa położona jest w dolinie rynny, jaką pozostawił tu lodowiec, w charakterystycznym krajobrazie pagórków, wzniesień morenowych i sandr pojeziernych. 

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z filmem prezentującym walory Kanału Ślesińskiego:

 Film jest autorstwa pracowników PGW Wody Polskie RZGW w Poznaniu Błażeja Waligórskiego i Małgorzaty Majchrzak-Majchrzak

 

Dodatkowe informacje: 

Droga Wodna:

Kanał Ślesiński, który łączy rzekę Wartę z Jeziorem Gopło, ma długość: 32 km (od km 0,000 do 26,460 w administracji RZGW w Poznaniu, a w kilometrze 26,460 do 32,000 w administracji RZGW w Bydgoszczy) i jest zaliczany do klasy II drogi wodnej.

 

Parametry szlaku żeglownego:

  • Szerokość szlaku żeglownego wynosi do 30 m i jest oznakowany znakami żeglugowymi pływającymi i brzegowymi;

  • W latach 2018 – 2022 głębokości tranzytowe wahały się od 90 do 170 cm na stanowisku szczytowym (jeziora Kanału Ślesińskiego) a na pozostałych odcinkach od 30 do 150 cm.

  • Przy WWŻ prześwity wszystkich mostów wynoszą ponad 4,0 m.

 

Śluzy:

  • Posiada cztery śluzy żeglugowe jednokomorowe o konstrukcji betonowej;

  • Śluzy Morzysław i Pątnów (pomiędzy Wartą a jeziorami ślesińskimi) o wymiarach komór 58,0 x 9,6 m pokonują spad wynoszący 1,78 m;

  • Śluzy Gawrony i Koszewo (pomiędzy jeziorami ślesińskimi a jeziorem Gopło) o wymiarach komór 59,0 x 9,6 pokonują spad 7,31 m.

 

Atrakcje:

Niewątpliwą atrakcją są jeziora: Pątnowskie, Wąsowskie, Mikorzyńskie, Ślesińskie i Czarne. Długość ich wynosi 16,29 km i stanowią one zarazem stanowisko szczytowe kanału. Kanał posiada także dwie przepompownie w Morzysławiu i Pątnowie i jaz ulgowy w Gawronach.

 

Okres nawigacyjny:

W zależności od sytuacji hydrometeorologicznej (wystąpienia zjawisk lodowych).