Chcemy, by nad wodą było bezpiecznie. We wtorek 30 maja br. powtórzyliśmy to zdanie kilkukrotnie, ale nie sami. Wspólnie z Komisariatem Wodnym Policji w Poznaniu oraz Państwową Strażą Pożarną zorganizowaliśmy lekcję edukacyjną nad Wartą w Poznaniu. Wszystko to w ramach programu edukacyjnego Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie. W programie był m.in. pokaz sprzętu, który na co dzień używają służby podczas akcji ratowniczych na wodzie. Na miejscu zaprezentowano łodź, wóz strażacki, policyjnego quada oraz radiowóz. Swoją obecnością zaszczycił nas również gość specjalny – służbowy pies policyjny – Runa. Policjantka, opiekunka psa, która pełni służbę w Komisariacie Wodnym Policji w Poznaniu, podzieliła się z uczniami swoim ogromnym doświadczeniem i wiedzą.

Nad Wartą w Poznaniu spotkaliśmy się z uczniami z dwóch szkół podstawowych z terenu RZGW w Poznaniu, które biorą udział w tegorocznej edycji Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie. W lekcji wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Poznaniu oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Powidzu. Rekreacyjne zajęcia rozpoczęły się od pokazu strażaków z Państwowej Straży Pożarnej, którzy zaprezentowali sprzęt używany w swojej codziennej pracy, w szczególności podczas akcji na wodzie. Mówili o tym, jak zachowywać się nad akwenami oraz jak może zakończyć się bezmyślne i nieodpowiedzialne korzystanie z rekreacji wodnej. Uczniowie mieli  okazję wsiąść do wozu strażackiego i na moment poczuć się jak oni - bohaterowie.  

DSC00740d

 

W drugiej części lekcji, edukacyjny wykład przeprowadziła policjantka z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu, która dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą, niesamowicie zaciekawiła uczniów. Odbył się pokaz sprzętu, którego policjanci używają podczas akcji ratunkowych na wodzie. Policjantka przekazała uczniom, jak zachowywać się nad wodą, aby było bezpiecznie. W kolejnej części, zaprosiła swojego najwierniejszego przyjaciela – psa służbowego Rune, pełniącego służbę wraz z policjantką. Uczniowie nie tylko mogli wejść do policyjnego wozu, ale i również zrobić sobie zdjęcie na quadzie oraz bliżej poznać się z Runą. 

Cieszymy się, że wspólnie z naszymi partnerami możemy edukować najmłodszych i realizować autorski program Wód Polskich – Aktywni Błękitni. Już niebawem kolejna edycja! Serdecznie zapraszamy szkoły podstawowe do zdrowej rywalizacji o certyfikat „Szkoła przyjazna wodzie” – to proste! Jak dołączyć? Co zyskuje szkoła dołączając do programu?

Sprawdź więcej szczegółów. W przyszłym roku szkolnym, weź udział w lekcjach edukacyjnych razem z nami!