Zbiornik Kleczew wypełnia się w oczach. Dzięki dobrej współpracy z Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA skutecznie rekultywujemy tereny pokopalniane i odbudowujemy zasoby wodne we wschodniej Wielkopolsce. Pierwotnie zakładano, że zbiornik wypełni się za 10 lat. Dzięki przebudowie rurociągu tłoczącego wodę z odwodnienia odkrywki Jóźwin IIB w kierunku zalewanej odkrywki Kazimierz Północ w pobliżu Kleczewa, wyrobisko wypełni się już w tym roku!

Zdecydowanie cieszy tu współpraca z zarządem Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA, który deklaruje pomoc logistyczną i finansową na każdym etapie realizacji tych inwestycji. Właścicielem rekultywowanych zbiorników oraz znacznej części terenów pokopalnianych jest konińska spółka i bez współpracy z firmą realizacja planowanych projektów nie będzie możliwa. Łączna pojemność zamkniętych i jeszcze istniejących odkrywek, którymi dysponuje ZE PAK SA, wynosi ponad 1 mld m3. To ogromny potencjał, który można wykorzystać.

 

odkrywki

 

Na większości akwenów z Polski środkowo-zachodniej średnio poziom wody obniżył się od 0,2 do 0,5 m na przestrzeni ostatnich 60 lat. Natomiast w wybranych miejscach, poddanych silnej antropopresji (w rejonie oddziaływania odwodnień górniczych oraz w pobliżu dużych aglomeracji miejskich, gdzie eksploatuje się na dużą skalę zasoby wód podziemnych) ten spadek wyniósł od 1 do 6 m. Zatem każde, nawet najmniejsze rozwiązanie, który zniweluje ten destrukcyjny proces, będzie niezwykle korzystne dla tego obszaru.

Zbiornik Kleczew będzie miał powierzchnię ponad 500 ha i pojemność niemal 150 mln m3 – dla porównania ogromne Jeziorsko ma 202,8 mln m³. Historyczny poziom wód powierzchniowych i gruntowych w jego rejonie zostanie odtworzony na początku 2023 roku.

 

IMG20220217083356     IMG20220217085246

 

Wcześniej większość wód z odwodnienia trafiała do Jeziora Gosławskiego, więc każda jej nadwyżka była kierowana w stronę Warty. Przebudowa rurociągu i kanału pozwoliła na przekierowanie wód w kierunku powstającego zbiornika Kleczew. Do połowy 2020 roku przeciętny wznios zwierciadła wody wynosił 20 cm miesięcznie, a po oddaniu pod koniec 2020 roku drugiego rurociągu tłoczącego – 100 cm – 5 razy więcej niż na początku!

 

Rura 1

 

Rekultywacja obszarów zdegradowanych wpisuje się w działania retencyjne i renaturyzacyjne. Dzięki odbudowie zasobów wodnych, zatrzymujemy ogromne ilości wody na miejscu, tak by nie odpływała bezpowrotnie do Bałtyku. Zyskuje na tym lokalne rolnictwo, turystyka oraz środowisko naturalne.