Młodzi miłośnicy wędkarstwa rywalizowali w Trzcielu o Puchar Sołectwa Jasieniec. Najlepszym zawodnikom udało się w ciągu dwóch godzin złowić 3 kilogramy ryb. Konkurs odbywał się pod patronatem Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Poznaniu.   

Spławikowe Zawody Wędkarskie o Puchar Sołtysa Sołectwa Jasieniec w gminie Trzciel zorganizowano dla podkreślenia walorów przyrodniczych rzeki Obry oraz potrzeby odbudowy zasobów wodnych jezior znajdujących się w jej zlewni. Dzięki porozumeniu zawartemu przez Wody Polskie z lokalnymi samorządami pobliski jaz Rybojady zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie nowy obiekt. Podobna inwestycja zostania zrelizowana również w gminie Zbąszyń. Tam zmodernizowany zostanie jaz Perzyny. Oba przedsięwzięcia pozwolą kompleksowo uregulować gospodarkę wodną na obszarze powiatów nowotomyskiego i międzyrzeckiego. 

Młodzież współzawodniczyła w dwóch kategoriach wiekowych: do 10 i do 14 lat. Wędkarstwo to dla nich lekcja cierpliwości, wytrwałości i pokory wobec natury. Spotkali się pomiędzy mostem a starą plażą w Trzcielu.

Grupę młodszych wędkarzy wygrał Mateusz Badach z Pszczewa, który w ciągu dwóch godzin złowił ryby o wadze 2,95 kg. Drugie miejsce zajął Igor Adamczak z Bolewic z wynikiem 2,35 kg, a trzecie Martyna Leśniowolska z Pszczewa – 2,15 kg. Wśród zawodników do lat 14 bezkonkurencyjna okazała się Ines Nowak z Trzciela. Jej dorobek to 3,35 kg ryb. Drugie miejsce przypadło Piotrowi Nowackiemu z Policka, który  może pochwalić się 2,55 kg ryb. Na podium znalazł się jeszcze Igor Frąckowiak z Nowego Tomyśla z wynikiem 1,7 kg.

 

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało trzech sędziów. Natomiast wszyscy jego uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz upominki. Dodatkowo pierwsze trzy miejsca zostały nagrodzone pucharami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Najmłodszy wędkarz - Igor Kołodziejek z Jasieńca - otrzymał specjalną nagrodę i puchar.

Warto podkreślić, że organizację zawodów wsparła Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, która odwiedziła Trzciel w trakcie wizytacji jazu w Rybojadach. Dzięki jej życzliwości młodzież otrzymała nagrody rzeczowe. Specjalną nagrodę ufundował również poseł prof. Jacek Kurzępa. Dzięki niemu pierwszych siedmiu zawodników z każdej grupy wiekowej pojedzie na wycieczkę do Warszawy. Młodzi zwiedzą budynek Sejmu oraz Zamek Królewski.

 

Natomiast pracownicy z Zespołu Wsparcia Technicznego Nadzoru Wodnego Wód Polskich w Gorzowie Wlkp. pomogli w przygotowaniu terenu wzdłuż rzeki Obry poprzez wykoszenie trawy i porostów w miejscu stanowisk wędkarskich dla dzieci. W spotkaniu wziął również udział Janusz Pałczyński, kierownik Nadzoru Wodnego Wód Polskich w Międzyrzeczu, który opowiadał o zadaniach realizowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście otrzymali pyszną grochówkę gotowaną na miejscu oraz kiełbasę z rożna. Do ich dyspozycji również była kawa, herbata i ciasto.