W Urzędzie Gminy w Wierzbinku podpisano list intencyjny, dotyczący odbudowy zasobów wodnych zlewni górnej Noteci i Kanału Grójeckiego, a także zasilenie w wodę jeziora Zakrzewek i szybsze wypełnienie zbiornika po odkrywce Lubstów. PGW Wody Polskie, ZE PAK S.A. oraz Gmina Wierzbinek będą współpracować, by odbudować zasoby wodne na obszarze Pojezierza Gnieźnieńskiego i Kujawskiego w ramach projektu pn. „Zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych terenów pogórniczych na obszarze Wielkopolski wschodniej”, zgłoszonego do finansowania w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

DSC03415

W uroczystości z okazji podpisania listu intencyjnego wzięli udział: Dyrektor PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumił Nowak, Prezes ZE PAK S.A. Piotr Woźny, Wójt Gminy Wierzbinek Paweł Szczepankiewicz, Przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego Ryszard Nawrocki, Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska ZE PAK S.A Paweł Szadek, Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie Maciej Sytek, Dyrektor PGW Wody Polskie Zarządu Zlewni w Inowrocławiu Daria Świerblewska oraz Dyrektor PGW Wody Polskie Zarządu Zlewni w Kole Jan Bartczak.

Do odbudowy zasobów wodnych wspomnianych obszarów zostaną wykorzystane wody z odwodnienia odkrywki Tomisławice i wody rzeki Pichny.

Dotychczas większość tych wód była kierowana rzeką Pichną i dalej do Noteci. Następnie spływało to do jeziora Gopło. Problem polega na tym, że większość środkowego odcinka Noteci i pobliskie zbiorniki wodne, między innymi jezioro Zakrzewek, będące w zasięgu leja depresji zarówno odkrywki Tomisławice jak i zalewanej odkrywki Lubstów obniżały swój poziom – powiedział Dyrektor Bogumił Nowak.

Dzięki tej inwestycji, która w głównej mierze ma być sfinansowana z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w ramach projektu odbudowy zasobów wodnych Wschodniej Wielkopolski i terenów pogórniczych, będzie istniała możliwość przerzutu wody w taki sposób, żeby część wody przekierować bezpośrednio do jeziora Zakrzewek poprzez rurociąg, dalej woda będzie miała możliwość spływania do Noteci powyżej odkrywki Lubstów – dodał.

Wykonanie systemu przerzutu wód obejmuje między innymi budowę pompowni na Pichnie oraz łącznika między korytami Pichny i Noteci oraz doprowadzenia wód z łącznika do jeziora Zakrzewek.

Odkrywka Tomisławice, czyli ostatnia odkrywka, na której terenie ZE PAK działa i na terenie której eksploatuje węgiel brunatny, mieści się na terenie gminy Wierzbinek. To porozumienie podpisujemy właśnie po to,  aby nie być zaskoczonym w momencie kiedy eksploatacja tej odkrywki się zakończy, żeby mieć już przygotowane wszystkie zgody środowiskowe, pozwolenia, uzgodnienia z Wodami Polskimi, żeby przystąpić do zalewania tej ostatniej odkrywki, ale też jeszcze, żeby mieć infrastrukturę przygotowaną do zakończenia zalewania odkrywki Lubstów i do kierowania wody do Noteci – wyjaśnił Prezes ZE PAK S.A. Piotr Woźny.

Wójt Gminy Wierzbinek Paweł Szczepankiewicz podkreślił, że podpisanie listu intencyjnego poprzedziły wieloletnie rozmowy w kwestii odbudowy stosunków wodnych na terenie pogranicza kujawsko-wielkopolskiego ze szczególnym uwzględnieniem Gminy Wierzbinek.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie będzie koordynować projekt od strony finansowej i technicznej, a później dbać o eksploatację obiektów hydrotechnicznych. ZE PAK S.A. sporządzi dokumentację projektową, uzyska niezbędne zgody oraz wykona podział geodezyjny gruntu. Gmina Wierzbinek przekaże teren pod projektowane obiekty oraz udzieli pomocy przy uzyskiwaniu niezbędnych decyzji administracyjnych.

Inwestycja pierwotnie oszacowana była na 3,5 mln zł, a biorąc pod uwagę wzrost cen to ok. 5,5 mln zł. Być może kwota będzie niższa, jeśli uda się wykorzystać rurociąg rozebrany z odkrywki Drzewce. Pieniądze w 70 procentach mają pochodzić z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, a resztę dołoży ZE PAK i Wody Polskie. Zgodnie z planem całość inwestycji ma być zakończona do 2026 roku – podsumował Dyrektor Bogumił Nowak.

Realizacja projektu wpłynie korzystnie na poprawę stosunków wodnych w regionie objętym negatywnym oddziaływaniem górnictwa odkrywkowego, a tym samym przyczyni się do minimalizowania skutków suszy, a ponadto podniesie bezpieczeństwo powodziowe na obszarze Pojezierza Gnieźnieńskiego i Kujawskiego.