Za nami XIII Ogólnopolski Edukacyjny Piknik Ekologiczny Pobiedziska 2022, czyli mnóstwo pozytywnych emocji i dobrej zabawy połączonej z edukacją. Słowa te idealnie opisują założenia programu ”Aktywni Błękitni”, który realizują Wody Polskie. Dlatego jesteśmy partnerem wydarzenia, przygotowaliśmy stoisko promocyjne, a szkołom biorącym udział w tym wyjątkowym projekcie wręczyliśmy certyfikaty.

Tegoroczna impreza odbywała się przy pięknej, słonecznej pogodzie. Edukacja ekologiczna harmonijnie przeplatała się z dobrą zabawą i cenną wiedzą. Warto zaznaczyć, że piknik organizowany jest w ramach projektu „Zielono-niebieskie Pobiedziska”. Jego celem jest zwiększenie odporności tej gminy na zmiany klimatyczne poprzez realizację inwestycji zielono-niebieskiej infrastruktury oraz poprawę świadomości ekologicznej i zachowań wśród mieszkańców na bardziej przyjazne.

Hasło tegorocznej akcji brzmiało „Dla klimatu i dla ludzi”. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się oczywiście wymiana makulatury na drzewko lub naturalny środek wspomagający uprawę roślin. A ponieważ wiadomo, że trudne informację najlepiej wchodzą nam do głowy przez zabawę, dla przedszkolaków oraz dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych przygotowano szereg konkurencji oraz konkursów. Dodatkowo każdy chętny mógł włączyć się w zbiórkę karmy dla kotów wolnożyjących.

 

Z gminą Pobiedziska już od kilku lat namawiamy starszych i młodszych, by szanowali swoje najbliższe otoczenie i dbali o środowisko. Niedawno, wspólnie z partnerem naszej akcji – Wielkopolską Policją – przygotowaliśmy dla nich warsztaty na temat ekologii oraz bezpiecznego odpoczynku nad wodą. Funkcjonariusze z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu omawiali zagrożenia wynikające z zabawy w pobliżu rzek czy jezior, gdzie co roku dochodzi niestety do coraz większej liczby tragicznych zdarzeń.

Trzy szkoły z tej gościnnej gminy przystąpiły również do programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni” organizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Przed rokiem dla uczniów przygotowaliśmy lekcję, niestety tylko on-line, podczas której opowiadaliśmy o problemie zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych. W końcu, po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, udało nam się spotkać z dziećmi!

 

Z terenu gminy Pobiedziska do programu „Aktywni Błękitni” przystąpiły:

- Szkoła Podstawowa im. Prof. Józefa Kostrzewskiego w Węglewie;

- Szkoła Podstawowa im. Maksymiliana Jackowskiego we Wronczynie;

- Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Jerzykowie.

Dyrekcji, nauczycielom, rodzicom dzieci oraz dzielnym „aktywnym błękitnym” ogromnie dziękujemy za zaangażowanie oraz trud włożony w organizację tego przedsięwzięcia w ich placówkach! I zachęcamy, by dalej z nami przekonywali osoby w każdym wieku, że należy szanować wodę.   

 

Placówka, która zrealizuje założenia programu otrzymuje certyfikat "Szkoły Przyjaznej Wodzie". Regulamin programu zakłada zaledwie cztery aktywności:

- przeprowadzenie zajęć edukacyjnych - minimum 2 lekcji w zakresie edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych. W każdej szkole zostaną wyznaczeni nauczyciele koordynatorzy, którzy otrzymają od nas wszystkie niezbędne do przeprowadzenia lekcji materiały edukacyjne (scenariusze lekcji, filmy edukacyjne, prezentacje itp.). Będziemy z nimi w stałym kontakcie. Planowane jest również spotkanie informacyjne. Wybrane szkoły odwiedzimy osobiście przeprowadzając takie zajęcia. 

- w ramach programu uczniowie szkoły wezmą udział w zajęciach lub pokazach zorganizowanych przez naszych partnerów - Policję, WOPR lub Straż Pożarną;

- szkoła weźmie udział w konkursie tematycznym z zakresu wiedzy o wodzie;

- po przeprowadzeniu zajęć, szkoła deklaruje udział w akcji „Strażnik Czystych Wód”, polegającej na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych.