Już drugi rok z rzędu Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie objęło patronatem zawody wędkarskie Szczupak Cup Moran Powidz. To jedna z najbardziej prestiżowych imprez tego typu w Polsce, rozgrywana na Jeziorze Powidzkim. Jej uczestnicy rywalizują indywidualnie o największego szczupaka. Zmaganiom sportowym towarzyszy konkurs kulinarny pod patronatem Wójta Gminy Powidz, przeznaczony dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Słupeckiego i Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Jeziora – to one są naturą”. Ich wyjątkową rolę w naszym codziennym życiu podkreślał Bogumił Nowak, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, w trakcie panelu dyskusyjnego poprzedzającego zawody. Jeziora odgrywają istotną rolę w życiu człowieka i w przyrodzie. Dla wielu miejscowości są źródłem zaopatrzenia w wodę. Często stanowią kluczowy element rozwoju wsi czy zwiększenia atrakcyjności danego regionu. Wpływają na klimat, okoliczną florę i faunę, a w końcu także na ludzi zamieszkałych w pobliżu. I generują dochód dla bardzo wielu przedsiębiorców.
Szczególnie zapamiętać trzeba, że jeziora są naturalnymi zbiornikami retencyjnymi i stanowią ważny element ograniczenia zagrożenia powodziowego, przechwytując nadmiar wód w okresach roztopów i zwiększonych przepływów w rzekach (w przypadku jezior przepływowych).
Niemniej ważnym zagrożeniem dla Jeziora Powidzkiego jest szeroko rozumiana działalność człowieka. Jej przejawem jest wzrastający dopływ zanieczyszczeń do akwenu, niszczenie jego brzegów i dna oraz zmiany we florze i faunie jeziora. Wymienić tu należy przede wszystkim: dopływ zanieczyszczeń z terenów zamieszkałych, zabudowę terenów przyległych do jeziora, przekształcenia stref brzegowych i presję turystyczną. Każda z tych aktywności prowadzi do pogorszenia jakości wód jeziornych oraz przyspiesza degradację jeziora i jego eutrofizację.
W Murowanej Goślinie natomiast Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu wzięli udział w Eko-Festynie Rodzinnym organizowanym w ramach projektu "Wspólna Przyszłość w Eko-Gminie". Program imprezy skierowany jest do osób w każdym wieku. Przygotowane konkursy, pokazy i gry mają na celu ochronę naturalnego środowiska oraz zachęcać do działań proekologicznych. Obejmowały zagadnienia bioróżnorodności, powierzchni biologicznie czynnych, gospodarowania odpadami komunalnymi czy gospodarki wodnej i leśnej.
{gallery}murowanapiknik{/gallery}
Po dwóch latach przerwy powróciło wielkie powiatowe święto - „Wielkopolska Biesiada, czyli Majówka Powiatu Tureckiego”. Na stadionie Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich pojawił się również namiot Wód Polskich. Chętni mogli podziwiać zmagania kulinarne Gmin Powiatu Tureckiego oraz uczestniczyć w prezentacjach innowacyjnych technologii. W trakcie festynu miały miejsce występy artystyczne, atrakcje dla dzieci i stoiska rolno – ogrodnicze, na których prezentowano piękne rośliny oraz nowoczesne maszyny rolnicze.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Wicepremiera i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka.