rpo lodzv222Inwestycja, która na swój finał czeka od 30 lat, ma zakończyć się pod koniec tego roku. Zbiornik powstanie poprzez spiętrzenie wody rzeki Męciny wskutek wybudowania ziemnej zapory czołowej, usytuowanej około 70 m powyżej drogi Tulce – Środa Wielkopolska.

Zbiorniki wodne poprawiają bilans wodny w swojej okolicy, a przede wszystkim pomagają w łagodzeniu skutków zarówno suszy jak i powodzi. Ich powstanie wpływa również na rozwój turystyki, rekreacji i sportu. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, realizując tego typu inwestycje, podkreśla ich zasadniczą rolę w niwelowaniu niedoborów wody, czy wezbrań spowodowanych gwałtownymi opadami. Wobec nasilających się zmian klimatu jest to najskuteczniejsze rozwiązanie, zapewniające właściwą ilość wody niezbędnej dla ludzi, gospodarki i środowiska.

Warto zaznaczyć, że na obszarze gminy Kleszczewo notowane są jedne z najniższych w kraju roczne poziomy opadów deszczu (poniżej 550 mm). Charakterystyczną cechą tego regionu jest brak jezior, mokradeł oraz niewielka powierzchnia łąk. Prawdziwym problemem są niskie wartości odpływu jednostkowego i nierównomierne przepływy, wynikające z niedoboru opadów i słabo przepuszczalnego podłoża, niemal całkowicie odlesionego. Deficyt wody jest szczególnie odczuwalny na terenach intensywnego rolnictwa, a do nich zaliczana jest gmina Kleszczewo, gdzie m.in. występują gleby bardzo dobrej jakości.

 

G II 1 Mapa Poglądowa 1

 

Dlatego priorytetowym celem zbiornika o pojemności retencyjnej 242 tys. m³ będzie magazynowanie prawie 67 tys. m³ objętości wody dla nawodnień rolniczych, w tym do nawodnień użytków zielonych. Realizacja projektu przyczyni się również do poprawy bilansu wodnego i zdolności retencyjnej zlewni oraz zabezpieczenia mieszkańców regionu przed okresami intensywnych opadów przeplatanymi z występowaniem długotrwałej suszy. 

DSC06312    DSC06330    DSC06331  

Celem zarówno małej jak i dużej retencji jest zachowanie wody opadowej w miejscu, gdzie ona spadła. Zbiorniki retencyjne zachowują ją w okresie nasilonych opadów i stanowią rezerwuar wody na czas suszy. Pozwala to na przetrwanie wodnym ekosystemom, znacznie spowalnia też procesy suszowe. Zbiorniki wodne są tak projektowane, aby zasilać zarówno rzeki w okresach niżówki, jak i okoliczne pola uprawne. Mają one również duże znaczenie przyrodnicze. Budując nowe i modernizując już istniejące, Wody Polskie starają się stosować rozwiązania proekologiczne, przyjazne naturze.

 

DSC06333   DSC06335   DSC06336  

 

Powierzchnia administracyjna zbiornika wyniesie 22,45 ha. Zakończenie prac budowlanych związanych z czaszą zbiornika zgodnie z harmonogramem robót, planowane jest na koniec grudnia 2022 roku. Po tym okresie powinna rozpocząć się procedura przekazania nowo wybudowanego zbiornika do eksploatacji.

Całkowity koszt inwestycji zgodnie z kosztorysem wynosi 22 066 282,74 zł, w tym dofinansowanie ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego - 16 211 000,00 zł.