Pracownicy Wód Polskich wspólnie z Policjantami z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu spotkali się z dziećmi ze szkół podstawowych z terenu gminy Pobiedziska, by porozmawiać o zanieczyszczaniu rzek i podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Chętni mogli się przywitać się z psem służbowym – Forestem, a także obejrzeć sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy w służbie.

Z gminą Pobiedziska już od kilku lat namawiamy starszych i młodszych, by szanowali swoje najbliższe otoczenie i dbali o środowisko. Systematycznie Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu biorą udział w organizowanym w tym mieście Pikniku Ekologicznym. W trakcie tego corocznego wydarzenia samorządowcy, przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji pozarządowych zastanawiają się co zrobić, by zatrzymać zmiany klimatu.

Trzy szkoły z tej gościnnej gminy przystąpiły również do programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni” organizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Przed rokiem dla uczniów przygotowaliśmy lekcję, niestety tylko on-line, podczas której opowiadaliśmy o problemie zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych. W końcu, po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, udało nam się spotkać z dziećmi w Szkole Podstawowej w Jerzykowie!

 

DSC06422

 

Tym razem z partnerem naszej akcji – Wielkopolską Policją – przygotowaliśmy warsztaty na temat ekologii oraz bezpiecznego odpoczynku nad wodą. Funkcjonariusze z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu omawiali zagrożenia wynikające z zabawy w pobliżu rzek czy jezior, gdzie co roku dochodzi niestety do coraz większej liczby tragicznych zdarzeń. Podczas spotkania z dziećmi zaprezentowano również sprzęt ratowniczy, skuter wodny oraz łódź patrolową, z których korzystają wodniacy w trakcie służby. Każdy mógł też zobaczyć jak prawidłowo postępować z osobą, która potrzebuje pomocy, a chętni mogli spróbować własnych sił wykonując próbne uciśnięcia klatki piersiowej na fantomie.

 

 

Największą radość sprawia natomiast maluchom możliwość kontaktu z psami, które pracują w Policji.  W Jerzykowie z uczniami spotkał się Forest, będący na służbie od 12 lat. Jego opiekun omówił prace takich psów, ich dobór i szkolenie. Dzieci dowiadują się jak przywitać się z nieznanym z psem na spacerze, a także jak zareagować widząc zagrożenie ze strony zwierzęcia, gdyż takie może się zdarzyć podczas niezachowania właściwej opieki przez właściciela. Atrakcją takich zajęć jest pokaz tresury psa oraz możliwość przywitania się z policyjnym czworonogiem.

Policyjne psy są dla policjantów przewodników wspaniałymi partnerami w czasie służby. Więź jaka rodzi się między psem a przewodnikiem decyduje o skuteczności ich wspólnych działań w pościgu, w akcji poszukiwawczej czy w poszukiwaniu narkotyków lub materiałów wybuchowych. Taki pies to prawdziwy bohater, ale też przyjaciel, który żyje wspólnie ze swoim opiekunem, a po zakończeniu służby przechodzi na policyjną emeryturę.

 

 

Poprzez projekt „Aktywni Błękitni” chcemy przekonywać osoby w każdym wieku, że należy szanować wodę. Mamy dla nich jeden przekaz: nie pozostawiajcie śmieci nad wodą, nie zatruwajcie jej. Przekonujcie do tego innych – swoich sąsiadów i znajomych. Uczcie swoje dzieci, że śmieci ze spaceru czy pikniku zabiera się ze sobą i wyrzuca do kosza lub kontenera.  Wydarzenie pokazuje, że świadomość ekologiczna budowana jest nie tylko w trakcie międzynarodowych kongresów, ale także w trakcie lokalnych spotkań. Każdy może zaproponować konkretne rozwiązania, które umożliwiają wprowadzenie małych, prostych zmian w naszym codziennym życiu.