Pracownicy Wód Polskich z Nadzoru Wodnego w Kościanie otrzymali podziękowania od Rady Powiatu Kościańskiego za zrealizowanie w ubiegłym roku prac konserwacyjnych na ciekach przepływających przez teren powiatu kościańskiego. „Wykonana melioracja to długo oczekiwana praca, która w zdecydowany sposób poprawi przepustowość tych cieków wodnych, a tym samym wpłynie na poprawę gospodarki wodnej na obszarach przez które oczyszczone kanały przepływają” – czytamy w liście podpisanym przez Kazimierza Józefowskiego, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Kościańskiego.

Chodzi o Mosiński Kanał Obry oraz Kanał Prut, które są głównymi odbiornikami w zlewni Mosińskiego Kanału Obry. Dzięki konserwacji tych cieków można było zrealizować pilną potrzebę wykonania prac utrzymaniowych wynikających z interwencji rolników, jak i przedstawicieli rad gminy. Dodatkowo działania te umożliwią swobodny przepływ wód w cieku i zabezpieczą przed ewentualnymi szkodami z tytułu zalania gruntów przyległych i podtopień upraw.

 

Mosiński Kanał Obry przed i po konserwacji

 

Mosiński Kanał Obry oczyszczony został na odcinku o długości prawie 16,5 km, natomiast Kanał Prut na całej swojej długości, która wynosi 7,6 km. Równolegle prace konserwacyjne prowadzone były na innych ciekach na terenie powiatu kościańskiego i sąsiednich. Były to:

- Kościański Kanał Obry, odcinek o długości 21,31 km (teren NW Kościan i NW Gostyń);

- rzeka Mogilnica, odcinek o długości 10,97 km;

- Kanał Przerzutowy, na całej długości - 8,026 km;

- Kanał Rów SM, na całej długości - 2 km;

- Kanał Rów Wyskoć, odcinek o długości 0,8 km.

 

kanał prut                                                              Kanał Prut przed i po wykonaniu prac

 

Pozwala to z optymizmem planować realizacje dalszych robót utrzymaniowych na pozostałych odcinkach oraz innych ciekach, które mają ujście do Mosińskiego Kanału Obry lub Kanału Prut. Prawidłowa i cykliczna konserwacja cieków przekłada się na możliwość lepszego zarządzania zasobami wodnymi w regionie. Z drugiej strony należy zaznaczyć, że Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach działań, poprawiających retencję przeprowadził niezwykle ważną dla tego regionu inwestycje - remont jazu Gryżyna oraz jazu Nielęgowo na Kościańskim Kanale Obry.

Wieloletnie uszkodzenie mechanizmów wyciągowych i brak możliwości piętrzenia czy też regulacji wód w Kościańskim Kanale Obry nie pozwalało na pełne wykorzystanie możliwości tych budowli hydrotechnicznych. Skutkowało to podtopieniem terenów przyległych w czasie roztopów oraz znacznym obniżeniem się poziomu zwierciadła wody w korycie kanału podczas suszy. Po uruchomieniu mechanizmów wyciągowych została przywrócona sprawność jazów, co pozwoli na efektywne łagodzenie rozmiarów i skutków wezbrań i niżówek hydrologicznych.

 

gryżynka

                                                              Remont jazu Gryżyna

                                                                     

rzeka mogilnica

                                                                   Rzeka Mogilnica przed i po konserwacji 

 

Wody Polskie w miarę możliwości organizacyjnych i finansowych, ale z pewnością konsekwentnie starają się realizować inwestycje korzystne dla środowiska naturalnego, zwłaszcza dla ekosystemów zależnych od wód. To zaangażowanie naszych Pracowników podkreśla w swoim liście wiceprzewodniczący Józefowski, który Marcinowi Waligórze, kierownikowi Nadzoru Wodnego w Kościanie, podziękował przede wszystkim za dotrzymanie słowa. Należy dodać, że roboty utrzymaniowe prowadzone były również na wałach przeciwpowodziowych. W ten sposób oczyszczone zostały:

- wały Kościańskiego Kanału Obry, odcinek o długości 87,21 km;

- wały Kanału Mosińskiego, odcinek o długości 12,60 km;

- wały Kanału Prut, o długości 15,16 km;

- wały Kanału Przerzutowego, o długości 6,776 km;

- wały Doprowadzalnika Kurza Góra – 3,136 km;

- wały Kanału Wonieskiego – 3,734 km;

- wały Jeziora Strykowskiego – długość 8,23 km.

 

Kościański Kanał Obry po zakończeniu robót utrzymaniowych

 

Dodatkowo wykonany został remont pomp na siedmiu pompowniach melioracyjnych (6 na terenie Nadzoru Wodnego w Kościanie i 1 na terenie Nadzoru Wodnego w Gostyniu) oraz naprawionych zostało sześć pompowni melioracyjnych zlokalizowanych na terenie gmin: Kościan, Śmigiel, Osieczna, Granowo.

 

Remont pomp na pompowniach

 

Zrealizowano również odmulanie siedmiu zbiorników wyrównawczych przy pompowniach melioracyjnych: Nielęgowo, Wonieść, Kąty, Wojnowice, Drzeczkowo, Separowo, Zbęchy.

Ponadto Wody Polskie na terenie powiatu kościańskiego i sąsiednich przez cały rok realizują eksploatację i utrzymanie setek administrowanych budowli piętrzących w celu realizacji retencji korytowej i jeziornej, przekładającej się na ok. 20 mln m3 zretencjonowanej wody.