Sytuacja hydrologiczna w regionie wodnym Warty jest na cały czas monitorowana. Pracownicy PGW WP RZGW w Poznaniu wraz z eksploatatorami na bieżąco kontrolują stan cieków i stan obiektów z jednoczesnym usuwaniem powstających zatorów na jazach i innych obiektach wskutek spływu wysokich wód.

W drugiej połowie stycznia odnotowano przeważnie opady śniegu, najwyższe w południowej części regionu wodnego Warty. Według danych IMGW-PIB maksymalna grubość pokrywy wyniosła około 20 cm (stacja Lgota Górna), a tzw. zawartość wody w śniegu osiągała nawet 44 mm (o charakterystykach opadu śniegu przeczytać można więcej na: https://imgw.isok.gov.pl/mapy-zagrozen-i-ryzyka/zagrozenia-meteorologiczne/opad-sniegu.html). W wyniku napływu cieplejszej masy powietrza oraz opadów mieszanych oraz samego deszczu do 25 stycznia śnieg uległ stopieniu, co przełożyło się na stany wody. W warunkach gdzie zlewnie rzek wysycone są wodą, spływ wód roztopowych i opadowych spowodował wzrost stanów wody początkowo na niewielkich ciekach, a w dalszej kolejności większych, które odbierały wodę z dopływów. Obserwowane wzrosty stanów wody były lokalnie dynamiczne, zwłaszcza w zlewni górnej Warty i Prosny. W efekcie tego w wielu miejscach zostały przekroczone stany ostrzegawcze, a w kilku alarmowe. W kolejnych dniach wody z dopływów spowodowały znaczne zwiększenie przepływów w Warcie. Przykładem może być przekrój wodowskazowy w Sieradzu, gdzie w kulminacyjnym momencie przepływ wody w Warcie przekraczał 95 m3/s, przeszło dwukrotnie więcej niż przepływ średni.

wykres1 przepływy

Przepływy wody rz. Warty w Sieradzu. Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych IMGW-PIB.

 

W takich warunkach hydrologicznych swoją rolę mają do spełnienia zbiorniki wodne, które dysponują wcześniej przygotowaną pojemnością do przejęcia nadwyżki wody. Przykładem może być tutaj nasz największy obiekt: zbiornik Jeziorsko na rzece Warcie, na którym podjęto stosowne działania przy zachowaniu bezpiecznego jego funkcjonowania oraz bezpieczeństwa terenów położonych poniżej. Od drugiej połowy stycznia zbiornik jest napełniany, dzięki czemu uzyskano redukcję przepływu w Warcie: o ok. ¼ odpływ jest mniejszy niż dopływ i nie zagraża terenom poniżej. Dzisiaj średnia dobowa wielkość dopływu do zbiornika wynosi ponad 102 m3/ przy odpływie zadysponowanym na poziomie 74 m3/s, a zbiornik dysponuje jeszcze przeszło 167 mln m3 pojemności, stanowiących ponad 240% pojemności powodziowej.

Od końca stycznia obserwujemy stabilizację oraz niewielkie spadki bądź wahania stanów wody, które nadal przeważnie układają się w strefie stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i jednym przekroczeniem stanu alarmowego na Obrze Bledzewie. Jedynie na środkowej i dolnej Warcie, która jest odbiornikiem wód z całej zlewni obserwujemy dalszy wzrost stanów wody. Przykładem może być Poznań, gdzie stany wody układają się na wysokości tzw. wody brzegowej, a prognozy przewidują dalszy, stopniowy wzrost stanów wody. Niemniej jednak należy zaznaczyć, że sytuacja nie stwarza zagrożenia – dzisiejszemu stanowi wody w Poznaniu „brakuje” 59 cm do stanu ostrzegawczego, 159 cm do alarmowego.

 

stanywody wykres

Stany wody rz. Warty w Poznaniu. Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych IMGW-PIB.

 

Na terenie administrowanym przez RZGW w Poznaniu, zgodnie z danymi IMGW-PIB, odnotowano przekroczenie stanu ostrzegawczego (dane z 8:00 UTC, 02.02.2024 r.) w następujących lokalizacjach:

- rz. Warta, wodowskaz Gorzów Wlkp. – o 8 cm (tendencja wzrostowa);

- rz. Warta, wodowskaz Santok – o 7 cm (tendencja wzrostowa);

- rz. Warta, wodowskaz Kostrzyn nad Odrą – o 27 cm (tendencja wzrostowa);

- rz. Grabia, wodowskaz Grabno – o 15 cm (tendencja spadkowa);

- rz. Grabia, wodowskaz Łask – o 12 cm (tendencja spadkowa);

- rz. Ner, wodowskaz Dąbie – o 30 cm (tendencja wzrostowa);

- rz. Kiełbaska Duża, wodowskaz Kościelec – o 6 cm (tendencja spadkowa);

- rz. Czarna Struga, wodowskaz Trąbczyn – o 4 cm (wahania);

- rz. Swędrnia, wodowskaz Dębe – o 23 cm (tendencja spadkowa);

- Kanał Mosiński, wodowskaz Kościan – o 6 cm (tendencja spadkowa).

 

Przekroczenie stanu alarmowego (dane z 8:00 UTC) występuje na rzece Obrze – wodowskaz Bledzew, o 22 cm (wahania stanów wody).

 

mapywilgotności

Mapy wilgotności gleby (01.02.2024 r.)  źródło: stopsuszy.imgw.pl/wilgotnosc

 


Przypominamy, że w Wodach Polskich uruchomiony został całodobowy telefoniczny numer dyżurny 22 470 10 01, mający na celu zapewnienie całodobowego monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych w obszarze właściwości Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Na potrzeby raportowania, wymiany informacji oraz zgłaszania incydentów, zdarzeń oraz sytuacji kryzysowych w PGW Wody Polskie KZGW aktualny pozostaje adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

numer dyzurny 2661x525