Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 22 grudnia 1992 roku w obliczu problemu z dostępem do czystej wody pitnej w niektórych regionach świata. Do dziś jest to wielkie wodne święto, które jest m.in. okazją do organizacji wielu wydarzeń, mających na celu przybliżenie tematów szeroko związanych z gospodarką wodną. W bieżącym roku 2023, Światowy Dzień Wody odbył się pod hasłem „Przyspieszenie zmian”.
Oficjalny plakat World Water Day 2023, tłum: j.polski
22 marca 2023 r. na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyła się sesja naukowo-techniczna poświęcona problematyce wodnej. Zostało wystawione stoisko informacyjno-promocyjne Wód Polskich, gdzie można było nabyć aktualne broszury, ale i również porozmawiać z ekspertami na co dzień pracującymi w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumił Nowak wygłosił prelekcję nt. zadań zwiększających retencję wodną na terenie RZGW w Poznaniu. Omówił m.in. najważniejsze zadania inwestycyjne, jak również utrzymaniowe, które były realizowane na terenie regionu wodnego Warty w ramach programu Kształtowania Zasobów Wodnych.
Światowy Dzień Wody to coroczna okazja do przekazywania wiedzy z zakresu gospodarki wodnej, ale i również przypominania, jak istotna jest woda w życiu każdego człowieka i jak ważna jest jej retencja.
Co to jest retencja? Jakie działania podjęło RZGW w Poznaniu w zakresie zwiększenia retencji? Jaki jest cel Programu Kształtowania Zasobów Wodnych na terenie RZGW w Poznaniu? – między innymi na te pytania odpowiedział Dyrektor Bogumił Nowak w wywiadzie dla WTK.
W prostych słowach? Retencja to zatrzymywanie wody i jej magazynowanie. Możemy mówić o różnych sposobach retencji. Mikroretencję może zrealizować każdy, choćby w swoim gospodarstwie domowym – zaznaczył w wywiadzie dla telewizji WTK Bogumił Nowak Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu
Dbajmy o wodę każdego dnia – już najmniejsze działanie może przyczynić się do „przyspieszenia zmian”.
{gallery}swiatowydzienwodyup{/gallery}