Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu ponownie udowodnili, że troszczą się o Wartę i Prosnę nie tylko w ramach służbowych obowiązków. Brzegi rzek zostały oczyszczone z odpadów w trakcie kilkugodzinnej akcji sprzątania zorganizowanej w ramach Światowego Dnia Wody.

Uwolnić te piękne rzeki od zalegających przy nich śmieci postanowili Pracownicy wszystkich zarządów zlewni, które wchodzą w skład RZGW w Poznaniu. Wielkie sprzątanie odbywało się od zbiornika Poraj za Częstochową aż do Gorzowa Wlkp. Warto podkreślić, że dla osób biorących udział w takim wydarzeniu to ogromny wysiłek. Nad Wartą jak i przy większości polskich rzek czy zbiorników nie brakuje miejsc, gdzie odnajdziemy tony śmieci.

W Poznaniu rękawy zakasali Pracownicy RZGW, Zarządu Zlewni oraz Nadzoru Wodnego. Wysprzątany został odcinek rzeki wzdłuż Parku Szelągowskiego.  Zebrali około 30 dużych worków odpadów. Głównie były to papiery, brudne szmaty, butelki oraz puszki po alkoholach. Do „okazów” zaliczyć trzeba kanister na paliwo, gaśnicę samochodową i trzymetrowy wąż gumowy.

 

Silna drużyna złożona z pracowników Zarządu Zlewni w Gorzowie Wlkp., Zespołu Wsparcia Technicznego oraz Nadzoru Wodnego w Gorzowie Wlkp. usunęła zalegające śmieci wzdłuż lewego brzegu Warty w Gorzowie Wlkp. Pogoda jak i zapał do pracy dopisały. Łącznie zebrano około 2500 litrów przeróżnych śmieci. Wszystkie zostały wywiezione. A rzeka prezentuje się dziś zdecydowanie ładniej.

 

 

W ciągu trzech godzin na terenie Sieradza uprzątnięto brzeg prawy Warty. Uczestnicy akcji „Sprzątania brzegów Warty i Prosny” wypatrzyli 10 worków śmieci oraz ...stary fotel. Mebel zdecydowanie nie wpisywał się w ten wyjątkowy krajobraz. Musiał opuścić okolice rzeki. Jego właściciela namawiamy tymczasem do pieszych wędrówek.

 

 

Czterech Pracowników Nadzoru Wodnego w Częstochowie uporządkowało teren od ul. Mirowskiej do ul. Drogowców w tym mieście. Udało się zebrać 17 worków odpadów i trzy opony. Wyjątowym znaleziskiem okazała się lodówka. Posprzątany obszar jest często odwiedzany przez spacerowiczów, rowerzystów, czy rolkarzy, dla których kosze na śmieci zawsze są za daleko. Należy dodać, że w ramach bardzo dobrej współpracy Wód Polskich z Urzędem Miasta Częstochowy, Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie zobowiązało się zutylizować zebrane nieczystości.  

 

Także zbiornik Jeziorsko to już nie to samo miejsce, które można było zobaczyć zanim pojawiło się tam ośmiu Pracowników z Zarządu Zlewni w Sieradzu. Efekt ich pracy jest imponujący: 36 worków o pojemności 100 litrów! Na ich zawartość składają się przede wszystkim butelki PET, szklane butelki, odpady budowlane, folie i opony samochodowe.

 

 

Swoje siły postanowiły natomiast połączyć ekipy z Nadzorów Wodnych w Gostyniu i Śremie. Pod lupę wzięli brzeg prawy Warty na odcinku od miejscowości Czmoniec do miejscowości Radzewice. Teraz mogą pochwalić się kilkunastoma workami odpadów. W większości wypełniły je plastikowe przedmioty, w nieco mniejszej ilości też szklane butelki i puszki. Pozyskano również trzy opony, materac i kołdrę!

 

 

W ramach Światowego Dnia Wody Pracownicy Nadzoru Wodnego w Kaliszu, Nadzoru Wodnego w Pleszewie, Zarządu Zlewni w Kaliszu wraz ze Szkołą Żeglarstwa MORKA.pl, przeprowadzili sprzątanie Prosny w obrębie miasta Kalisza. Całą akcję wspierał Urząd Miasta Kalisza, który odebrał zebrane odpady. Działania prowadzone były zarówno z brzegów rzeki jak i z wody.  Łącznie 36 osób zgromadziło prawie 6 m3 odpadów. Pomimo prowadzenia regularnych prac porządkowych, brzegi tej rzeki są na bieżąco zaśmiecane. Niestety, wśród całej gamy pozostawianych nad wodą odpadów, znaczną część stanowią opakowania po przynętach, zanętach i inne śmieci porzucane przez wędkarzy.

 

 

W ramach „Sprzątania brzegów Warty i Prosny” Pracownicy zbiornika wodnego Poraj sprzątali teren wokół tego obiektu. Udało im się zapełnić 3 kontenery o pojemności 1100 litrów. Wśród zebranych śmieci dominowały butelki po napojach alkoholowych, ale zdarzyły się również 3 opony oraz zdewastowana skorupa łódki!

 

 

Pracownicy z Nadzoru Wodnego Oborniki przy silnym wsparciu kolegów z Nadzorów Wodnych z Szamotuł i Wągrowca pozbyli się śmieci na terenie miasta Oborniki. To aż 17 studwudziestolitrowych worków. Dokładnie tyle odpadów nie odnajdziemy już w pobliżu rzeki. Oprócz szklanych i plastikowych butelek, foli, kartonów, starych mebli i opon samochodowych trafiały się „wyjątkowe” okazy jak:  wózek dziecięcy, miska wc, siatka ogrodzeniowa, a nawet telewizor.

Prawie pół tony nieczystości, w porozumieniu z Gminą Oborniki, zostało załadowanych na przyczepę i przewiezionych do wskazanego przez Straż Miejską kontenera. Następnie zostaną zutylizowane przez Gminę Oborniki - za co serdecznie dziękujemy.

 

 

Najliczniejszą ekipę wystawił natomiast Zarząd Zlewni w Kole. Łącznie w teren wyruszyło 50 osób. Najpierw oczyścili obszar od pompowni w Morzysławiu w stronę Warty. Następnie udali się posprzątać przepompownie Nizina Konińska oraz zbiornik w Starym Mieście. Teraz mogą pochwalić się 30 workami śmieci o pojemności 120 l. Zebrali się, by pokazać, że problem będzie istniał tak długo jak będą ludzie, którzy traktują rzekę jak pływający śmietnik. A od niepotrzebnych dyskusji ważniejsza jest właściwa postawa społeczna, która być może skłoni innych do zmiany swojego postępowania.

 

 

To kolejna akcja, w ramach prowadzonej przez Wody Polskie kampanii „Wody To Nie Śmietnik”, pokazująca problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych. Działania te obrazują jak wielki to problem w naszym kraju. Pracownicy Wód Polskich każdego roku zbierają setki ton różnego rodzaju odpadów, które trafiają do rzek oraz notorycznie pojawiają się w ich pobliżu.

Wszystkim, którzy dołączyli do akcji, OGROMNIE DZIĘKUJEMY! W ten sposób pomagamy też sobie i naszym bliskim. Zanieczyszczone rzeki to również brudna nasza najbliższa okolica. Z czasem zabrudzony potok, nawet niewielki strumyk, popłynie wzdłuż naszej drogi do pracy, szkoły, mieszkania.

Wszyscy jesteśmy już zmęczeni otaczającą nas rzeczywistością, a jak wiadomo spędzanie wolnego czasu nad wodą może znacząco poprawić nasze samopoczucie. Spróbujmy to zmienić! Wielkie rzeczy zaczynają się od małych kroków.