Uczestnicy niezwykłego Solar Rejsu 2021 dotarli do Kostrzyna nad Odrą. Swój wyjątkowy jacht przycumowali do pomostu klubu żeglarskiego Delfin, a następnie rozpoczęli zwiedzanie miasta. Dotarli m.in. do Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Spotkanie zakończyło ognisko wspólnie z członkami  Środowiskowego Domu Samopomocy. Rejs honorowym patronatem objął Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Solar Rejs rozpoczął się 3 lipca. Tego dnia z portu w Gliwicach w trasę wypłynął jacht "Wrzaskun". Na jego pokładzie podróżuje młodzież niepełnosprawna – niewidoma lub słabowidząca oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej "Tęcza" przy Fundacji "Różyczka".  W ciągu czterech tygodni zamierzają dotrzeć do Szczecina, by wziąć udział w tym mieście w Dniach Morza, zaplanowanych w dniach od 31 lipca do 3 sierpnia. 

Żeglarze wspólnie przygotowują posiłki i aktywnie włączają się  w organizację wyprawy. Dzięki temu przezwyciężają swoje lęki i bariery. To też forma terapii zajęciowej, która pozwala im zdobyć nowe doświadczenie i rozbudowywać umiejętności społeczne. Podczas rejsu zaplanowano postoje w portach i przystaniach na szlaku wodnym, w trakcie których organizowane są m.in. koncerty, wykłady oraz spotkania z osobami niepełnosprawnymi i żeglarzami.

 

fot. Wojciech Kotylak

 

Wydarzenie to również dobry sposób wspierania idei otwarcia się Polski na sieć dróg wodnych Europy. Dodatkowym elementem jest promocja niekonwencjonalnego sposobu żeglugi o napędzie elektrycznym. Jacht DZ-850 „Wrzaskun” ma napęd elektryczny zasilany słońcem i silnik zasilany bateriami ładowanymi z ogniw fotowoltaicznych.