Priorytetem w działalności Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jest dostosowanie się do indywidualnych oczekiwań naszych Klientów, w odpowiedzi na konkretne potrzeby zwracających się do nas osób. To m.in. dlatego nasi pracownicy wzięli udział w szkoleniu dla rolników w Starym Mieście, zorganizowanym przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
O podstawowych zadaniach naszej firmy opowiedział Jan Bartczak, dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole. Wśród nich należy wymienić zabezpieczenie zasobów wodnych, by mogli z nich korzystać także mieszkańcy terenów wiejskich. Sylwia Szymańska z Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole omówiła natomiast rodzaje pozwoleń wodnoprawnych, których uzyskanie jest konieczne w przypadku realizacji zamierzenia wymagającego korzystania z wód lub mogącego mieć wpływ na stan wód.
Uczestnicy spotkania poprosili o szczegółowe wyjaśnienie zasady korzystania z wód podziemnych i powierzchniowych w przypadku nawadniania gruntów lub upraw. Zgodnie z ustawą "Prawo wodne" szczególnym korzystaniem z wód jest korzystanie z wód wykraczające poza powszechne i zwykłe korzystanie z wód obejmujące m. in. nawadnianie gruntów lub upraw wodami w ilości większej niż 5 m3 średniorocznie. Na to wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Pozwolenie wodnoprawne nie jest wymagane w przypadku, gdy pobór wód podziemnych lub powierzchniowych będzie się odbywał w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę, na potrzeby własnego gospodarstwa domowego oraz rolnego.
Anita Barańska, zastępca dyrektora Zarządu Zlewni w Sieradzu, przybliżyła natomiast rolę i funkcje zbiornika Jeziorsko. Zalew powstał w 1986 roku w celu regulacji przepływów rzeki, a także nawadniania użytków rolnych. Jego zapora czołowa została wykorzystana do wytwarzania energii w elektrowni wodnej o charakterze przepływowym. Dziś obiekt spełnia również funkcje rekreacyjne, oferując szeroką ofertę turystyczną dla rodzin z dziećmi, osób z pasją żeglowania czy wędkowania oraz miłośników sportów wodnych i motorowodnych.