Obecna sytuacja hydrologiczna w regionie przypomina bardziej wezbranie wiosenne, które w ostatnich latach w zasadzie nas omijały i można było się od nich odzwyczaić. W wyniku znacznych opadów deszczu, które odnotowywane były już od października obserwowaliśmy wzrosty stanów wody i stopniowe nasycanie się zlewni wodą. Powołując się na dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego sumy opadów m.in. dla października i listopada były powyżej normy, a według stosowanej przez Instytut klasyfikacji można o nich powiedzieć, że były skrajnie wilgotne (ponad 150% normy). Przykładowo dla stacji Kościan w październiku spadło około 78 mm deszczu przy średnim opadzie miesięcznym z wielolecia nieprzekraczającym 40 mm.

anomalia wykres1

Źródło: danepubliczne.imgw.pl

 

 

Wykres opady

Miesięczna suma opadów dla zlewni RZGW w Poznaniu na tle średnich wieloletnich (Stan na 15.01.2024). Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych IMGW-PIB

 

W minionym czasie były i lokalnie jeszcze są rejestrowane przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych. Wysokie stany wody oraz intensywne opady deszczu spowodowały w regionie podtopienia oraz stagnowanie wody na terenach przyległych do cieków, a każde kolejne opady nie pomagały i nie pomagają w spływie wód. Aktualnie w regionie wodnym Warty na przeważającym obszarze jest dość stabilna bądź się poprawia, ale gdzieniegdzie jest trudna. Miejscami występują również zjawiska lodowe, które powodują wahania stanów wody.

Warto pamiętać, że cieki administrowane przez RZGW w Poznaniu są w przeważającej mierze rzekami nizinnymi, na których ewentualne wezbrania przebiegają z mniejszą dynamiką niż na np. rzekach górskich, ponadto z uwagi na nasycenie zlewni wodą spływ, obniżanie się poziomu wód i ustępowanie jej z terenów przyległych do cieków będzie powolne.

Pracownicy PGW WP wraz z eksploatatorami na bieżąco kontrolują stan cieków i obiektów hydrotechnicznych z jednoczesnym usuwaniem powstających zatorów na jazach wskutek spływu wysokich wód. Aktualną sytuację na stacjach wodowskazowych oraz opadowych można na bieżąco śledzić w serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego (aktualizacja co 60 min): https://hydro.imgw.pl

 

Na podstawie wybranych wodowskazów na rzekach w województwie wielkopolskim zauważyć można znaczne wartości przepływu na przełomie grudnia i stycznia, wyróżniające się na tle ostatnich 6 lat. Schemat w wielu przekrojach wodowskazowych był podobny – w listopadzie przepływy niewiele powyżej średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ), rosnące stopniowo, osiągające średni przepływ z wielolecia (SSQ) w grudniu i nadal rosnące z początkiem stycznia. Jedynym rokiem osiągającym podobne wartości w styczniu był rok 2018, kiedy to woda dopiero stopniowo opadała po wezbraniu, które miało miejsce pod koniec roku 2017. Poniżej zestawienie dla wodowskazu Poznań – Most Rocha. Wartości przepływu od początku listopada do drugiej połowy grudnia utrzymywały się między SNQ = 39,40 m3/s a SSQ = 99,00 m3/s, stopniowo rosnąc pod wpływem opadów deszczu, śniegu oraz topnienia pokrywy śnieżnej.

przepływ1

 Hydrogram przepływu dla wodowskazu Poznań na rz. Warcie w latach hydrologicznych 2018-2024. Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych IMGW-PIB.

przepływ 2

Hydrogram przepływu dla wodowskazu Dąbie na rz. Ner w latach hydrologicznych 2018-2024. Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych IMGW-PIB.

 

Mapy wilgotności gleby1

Mapy wilgotności gleby przed wystąpieniem mrozów (05.01.2024 r.), źródło: stopsuszy.imgw.pl/wilgotnosc

 

mapy wilgotnosci gleby2

Mapy wilgotności gleby przy wystąpieniu mrozów (16.01.2024 r.), źródło: stopsuszy.imgw.pl/wilgotnosc

 

Czy wysoki poziom wody w Warcie w Poznaniu powinien niepokoić mieszkańców? Czym ten poziom wody jest spowodowany? Zapraszamy do odsłuchania wywiadu z Dyrektorem RZGW w Poznaniu Bogumiłem Nowakiem z dnia 05.01.2024 r.

Źródło: Radio Eska Poznań

 

 


Przypominamy, że w Wodach Polskich uruchomiony został całodobowy telefoniczny numer dyżurny 22 470 10 01, mający na celu zapewnienie całodobowego monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych w obszarze właściwości Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Na potrzeby raportowania, wymiany informacji oraz zgłaszania incydentów, zdarzeń oraz sytuacji kryzysowych w PGW Wody Polskie KZGW aktualny pozostaje adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

numer dyzurny 2661x525