Studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, studiujący na kierunku Ochrona Środowiska, wzięli udział w niecodziennym wykładzie. Tym razem prelekcja odbyła się w budynku Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Dr inż. Michał Wierzbicki na co dzień pracujący w Centrum Operacyjnym Ochrony Przeciwpowodziowej zaprosił studentów w naukową podróż po regionie wodnym Warty.
Pomówmy o ryzyku…
Co to jest ryzyko powodziowe? Jak działa system zarządzania kryzysowego w Polsce? Jakie zadania stoją przed wydziałami Pionu Ochrony przed Powodzią i Suszą? Studenci studiów magisterskich z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu znają już odpowiedzi m.in. na te pytania. W pierwszej części wykładu dr inż. Michał Wierzbicki omówił system zarządzenia kryzysowego w Polsce, przedstawił funkcjonowanie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, w szczególności skupiając się na ochronie przeciwpowodziowej. Druga część wykładu dotyczyła przeciwdziałania skutkom suszy oraz aktualnej sytuacji hydrologicznej z uwzględnieniem rzeki Warty w Poznaniu. Podczas prezentacji zwrócił uwagę na fakt, że dynamiczne zmiany klimatu, z którymi się borykamy, coraz częściej wymagają od nas przedefiniowania celów i zadań.
Zwróćmy uwagę na zmiany klimatyczne i wyzwania…
Zmiany klimatyczne stawiają przed gospodarką wodną nowe wyzwania. Funkcjonowanie obiektów, służących jej celom, musi uwzględniać zarówno zmiany warunków hydrologicznych, jak i zmiany potrzeb wodnych użytkowników wód i środowiska naturalnego oraz rosnącej presji ich zaspokojenia. Kiedy szczególnego znaczenia nabiera racjonalne gospodarowanie wodą, niejednokrotnie istnieje konieczność przedefiniowania celów i zadań, jakie mają one spełniać oraz określenia nowych zasad ich funkcjonowania.
W kolejnej części prelekcji przedstawił i omówił wyniki analiz, które zostały przeprowadzone w RZGW w Poznaniu i zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji Kontroli Zapór, która odbyła się we wrześniu br.. Omówił prezentację pt. Funkcjonowania zbiorników retencyjnych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu w kontekście zmian klimatycznych i potrzeb wodnych – wyzwania i problemy eksploatacyjne na przykładzie wybranych obiektów.
Przedstawił na wybranych przykładach nowe wyzwania i problemy eksploatacji obiektów hydrotechnicznych RZGW w Poznaniu w zmieniających się warunkach hydrologiczno-meteorologicznych. Na podstawie analizy danych hydrometeorologicznych, danych z obiektów hydrotechnicznych, opisał zmiany zasilania zbiorników wodnych oraz wskazał na konieczność dostosowania zbiorników, ich funkcjonowania oraz potrzeb wodnych do zmieniających się warunków klimatycznych.
fot. Wody Polskie
Przyszłe kadry Wód Polskich?
W ostatniej części spotkania studenci mogli poznać zakres działalności poszczególnych wydziałów funkcjonujących w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej przedstawił prezentację dot. funkcjonowania Wód Polskich w kontekście ochrony środowiska naturalnego.
fot. Wody Polskie
Studenci w trakcie spotkań i praktyk poznają strukturę zarządzania gospodarką wodną w regionie wodnym Warty, zagrożenia i sposoby zapobiegania skutkom wystąpienia powodzi czy suszy oraz problematykę gospodarowania wodą na obiektach hydrotechnicznych w zmiennych warunkach hydrologicznych. Z wielką ciekawością słuchają wykładów naszych specjalistów, a oni - mają wiedzę, którą dzielą się z przyjemnością!