Wody Polskie prowadzą racjonalną gospodarkę rybacką. Zarybienia realizowane są cyklicznie, zwłaszcza w okresach jesiennych i wiosennych. Gatunki dobierane są indywidualnie do konkretnego akwenu. Racjonalna gospodarka rybacka jest kluczowa dla poprawy stanu ekosystemu, ichtiofauny oraz jakości wód. W październiku ponad tona materiału zarybieniowego trafiła do obwodów rybackich użytkowanych przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, zgodnie z pozytywnie zaopiniowanymi operatami rybackimi.
W dniach 25-26 października 2023 r. obwody rybackie zostały zarybione narybkiem podchowanym węgorza w ilości 78 kg.
W dniu 27 października 2023 r. miało miejsce kolejne zarybienie, podczas którego do wód wprowadzono łącznie ponad tonę ryb z trzech gatunków:
- 437,5 kg narybku jesiennego szczupaka
- 311,5 kg kroczka lina
- 255 kg kroczka karasia pospolitego
Cykliczne zarybiania to zysk zarówno dla natury, jak i dla pasjonatów wędkarstwa. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie czynnie włącza się również w promowanie wędkarstwa, jako aktywnej formy wypoczynku i sposobu obcowania ze środowiskiem wodnym. Dbamy o gospodarkę wodną i rybacką, co jest szczególnie ważne w świecie, w którym mamy do czynienia z tak dynamicznymi zmianami klimatu.
Serdecznie dziękujemy za pomoc wszystkim osobom zaangażowanym w sprawne wprowadzenie ryb do naszych wód.
zarybienia, fot. Wody Polskie
Przypominamy, że wszelkie informacje dotyczące uzyskania zezwoleń na wędkowanie i wykazu udostępnionych wód dostępne są w zakładce „Łowiska RZGW”
Zakładki aktualizowane są na bieżąco.
Jakie mamy krainy ryb w zależności od odcinka rzeki? Czym jest przepławka? Jakie są zalety rybactwa? Obejrzyj film i dowiedz się więcej!