W dniu 19 października 2023 roku nastąpił odbiór zadania pn.: „Poprawa dostępności do zasobów wodnych w wybranych obszarach województwa łódzkiego poprzez wykonanie robót naprawczych na jazach. Część nr 3 – NW Łask – Zwiększenie retencji rzeki Grabi – roboty naprawcze jaz na rzece Grabia II – koryto D w km 2+300 w m. Łask”. Zadanie zrealizowano w ramach założeń do Programu Kształtowania Zasobów Wodnych.
Rzeka Grabia w swoim górnym odcinku charakteryzuje się dość dużą gwałtownością spływu wód opadowych i roztopowych, co powoduje szybką reakcję wzniosu wody po opadach i zmniejszenie przepływów w okresach suchych. Niezwykle cenne są zatem obiekty hydrotechniczne w jej środkowym i dolnym biegu, które przeciwdziałają tym zjawiskom. Jedną z takich budowli, mających wpływ na ograniczenie odpływu wód w rzece jest administrowany przez Wody Polskie jaz zlokalizowany w m. Łask na rzece Grabia II koryto D w km 2+300. W świetle posiadanych dokumentów jaz powstał w latach 50-tych ubiegłego wieku i pierwotnie służył do celów młyńskich. Aktualnie ma istotny wpływ na funkcjonowanie zlokalizowanych w pobliżu przepływowych stawów rybnych oraz na spowolnienie odpływu wód rzeki Grabi. Jaz posiada konstrukcję żelbetową, 3 filary oraz 4 przęsła o wymiarach od 2,37 m do 2,48 m. Charakteryzuje go stały próg o wysokości 30 cm, powyżej którego znajdują się prowadnice do zamknięć szandorowych drewnianych, umożliwiające piętrzenie wody w sposób regulowany. Przyczółki jazu posiadają zmienną grubość od 80 do 130 cm, natomiast filary mają szerokość 50 cm. Skrzydła budowli mają konstrukcję żelbetową skośną a ich grubość wynosi od 40 do 60 cm. Światło jazu ma 9,81 m. Na przyczółkach i filarach zamontowana jest kładka dla celów obsługi budowli i komunikacji. Obsługa zamknięć jest ręczna bez mechanizmów wyciągowych.
Spiętrzenie wód rzeki ma pozytywny wpływ na retencję wód oraz w sposób pośredni, tj. wraz z jazem kozłowym na rzece Grabi, będącym własnością prywatną, przyczynia się do magazynowania ponad 900 tys. m³/rok wód rzeki dla potrzeb funkcjonowania stawów rybnych.
W ramach robót naprawczych przeprowadzony został w roku 2023 r. lifting budowli, czyszczenie elementów betonowych i metalowych budowli, reprofilacja powierzchni pionowych i poziomych konstrukcji, wykonanie powłok ochronnych betonów, wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego elementów metalowych, jak również wykonanie szandorów (zamknięć) drewnianych.
Całkowity koszt robót wyniósł: 264.706,89 zł.
jaz na rzece Grabi, fot. Wody Polskie