W dniu 9 października 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wilczynie odbyła się konferencja naukowo-techniczna pn. „Ochrona wód we wschodniej Wielkopolsce” zorganizowana z inicjatywy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, ZE PAK S.A. oraz Stowarzyszenia Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Tematem przewodnim wydarzenia było racjonalne i zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju gospodarowanie zasobami wodnymi. Konferencja skierowana była do samorządów w regionie wschodniej Wielkopolski, instytucji zarządzających i monitorujących stan wód oraz lokalnych mieszkańców, którym zależy na poprawie zasobów wodnych. W ramach spotkania odbyły się dwie sesje referatowe, merytoryczne dyskusje oraz wyjazd terenowy na odkrywki pokopalniane i Jezioro Wilczyńskie.
Konferencja została objęta patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Wydarzenie uroczyście otworzyli I Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska, Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Wojciech Skowyrski oraz Wójt Gminy Wilczyn Grzegorz Skowroński.
I Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska oraz Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Wojciech Skowyrski, fot. Wody Polskie
Wójt Gminy Wilczyn Grzegorz Skowroński oraz Dyrektor RZGW w Poznaniu Bogumił Nowak, fot. Wody Polskie
- Ten proces już się dzieje — jesteśmy jego naocznymi świadkami. Myślę, że za parę lat będziemy już się cieszyć zalanymi odkrywkami, jeziorami, zbiornikami wodnymi jakże potrzebnymi w tej części Wielkopolski - powiedziała Aneta Niestrawska I Wicewojewoda Wielkopolski otwierając konferencję.
- W obecnych warunkach klimatycznych musimy zadbać o to, by łapać wodę, kiedy spadnie. W rejonie wschodniej Wielkopolski działamy wspólnie z samorządami. Chcemy odtworzyć historyczne poziomy wody. Musimy działać wspólnie, jako drużyna – dodał Wojciech Skowyrski Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą.
- Nieprzypadkowo Wilczyn został wybrany jako miejsce kolejnej konferencji poświęconej tematowi wód. To dla nas jeden z ważniejszych tematów. Ta konferencja świadczy o tym, że idziemy do przodu – podkreślił Grzegorz Skowroński, wójt gminy Wilczyn.
Pierwsza sesja referatowa dotyczyła kształtowania jakości wód powierzchniowych i podziemnych w kontekście działań realizowanych przez samorządy i instytucje rządowe. Merytoryczne wystąpienia zostały wygłoszone przez zaproszonych gości. Działania związane z ochroną wód wskazane do realizacji w II aktualizacji Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry z uwzględnieniem obszaru wschodniej Wielkopolski przedstawił mgr Michał Misiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Drugą prelekcję wygłosił mgr Daniel Lisek z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego skupiając się na kwestii ochrony jezior poprzez właściwe kształtowanie stref przybrzeżnych. Znaczenie i zarządzanie zbiornikami tworzonymi w ramach rekultywacji wyrobisk końcowych na przykładzie zbiornika Władysławów omówiła w swoim referacie prof. dr hab. inż. Agnieszka Ławniczak-Malińska z Uniwersytetu Przyrodniczego. W ostatnim wystąpieniu w tej sesji prof. dr hab. inż. Tomasz Heese przedstawił, w jaki sposób interpretować wskaźniki fizykochemiczne i biologiczne w kontekście stanu ekologicznego jezior.
Michał Misiewicz RZGW w Poznaniu, fot. Wody Polskie
W drugiej części, prelegenci skoncentrowali się na tematyce związanej z poprawą dostępności zasobów wodnych w rejonie wschodniej Wielkopolski. Retencja w krajobrazie rolniczym z perspektywy mieszkańca centralnej Polski i Kanadyjczyka to temat prelekcji dr. hab. prof. UKW Michała Habla z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Drugi referat dotyczył odbudowy zasobów wodnych w rejonie eksploatacji górniczej PAK KWB Konin na zachód od Kleczewa z uwzględnieniem stanu aktualnego i założeń na lata kolejne i wygłosił go mgr inż. Paweł Szadek, z ZE PAK S.A. Omówiono również działania zwiększające retencję w zlewni Warcicy i w strefie oddziaływania odkrywki węgla brunatnego Drzewce w wystąpieniu mgr inż. Jana Bartczaka z Zarządu Zlewni w Kole. Na zakończenie mgr Anna Andrzejak z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu przedstawiła w swojej prezentacji możliwości wykorzystania zasobów wodnych rzeki Warty i zbiornika Jeziorsko w kontekście zmniejszenia deficytów wodnych wschodniej Wielkopolski.
Anna Andrzejak RZGW w Poznaniu oraz Jan Bartczak ZZ w Kole, fot. Wody Polskie
Po sesji referatowej odbyła się dyskusja z udziałem prelegentów oraz Zastępcy Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Wojciecha Skowyrskiego. Podczas merytorycznej dyskusji poruszono m.in. takie kwestie jak: ograniczenie poboru wód podziemnych na cele rolnicze, minimalizowanie użytkowania stref buforowych jezior, stan napełnienia poszczególnych odkrywek pokopalnianych w rejonie wschodniej Wielkopolski oraz poborów wody z odniesieniem do planów zalewania kopalni Bełchatów.
Panel dyskusyjny, fot. Wody Polskie
Doskonałym zakończeniem oraz dopełnieniem wiedzy, która została przekazana podczas konferencji, był wyjazd nad pobliskie Jezioro Wilczyńskie oraz odkrywki pokopalniane Jóźwin IIB i Kazimierz Północ, gdzie uczestnicy mieli możliwość obejrzenia „na żywo” problemów poruszanych w wystąpieniach.
Uczestnicy konferencji podczas sesji terenowej, fot. Wody Polskie
Konferencja była doskonałą okazją do licznych merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń wśród ekspertów oraz podsumowania dotychczasowych działań zrealizowanych przez PGW Wody Polskie RZGW w Poznaniu, ZE PAK S.A oraz lokalne samorządy w rejonie wschodniej Wielkopolski. Podczas konferencji przedstawiono 8 merytorycznych referatów, a na widowni zasiadło niemal 100 gości.