W dniu 26 września 2023 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami instytucji rządowych, samorządów lokalnych i mieszkańców, które było związane z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na odbudowę jazu Perzyny i Rybojady na rzece Obrze. Pierwsza część uroczystości połączona z briefingiem prasowym odbyła się w Przyprostyni przy nowej lokalizacji jazu Perzyny w gminie Zbąszyń, drugie spotkanie miało miejsce przy jazie Rybojady w sąsiedniej gminie Trzciel. W uroczystościach udział wzięli zaproszeni goście oraz lokalni mieszkańcy.
Coraz bliżej celu - Wody Polskie oraz lokalne samorządy odbudują jaz Perzyny
W wydarzeniu związanym z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na odbudowę jazu Perzyny oraz briefingu prasowym udział wzięli Jacek Kurzępa - Poseł na Sejm RP, Michał Zieliński - Wojewoda Wielkopolski, Wojciech Perczak - Wicewojewoda Lubuski, Wojciech Skowyrski - Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą, Tomasz Kurasiński - Burmistrz Gminy Zbąszyń, Bogumił Nowak - Dyrektor PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Anna Woćko - Dyrektor PGW Wody Polskie Zarządu Zlewni w Gorzowie Wielkopolskim, przedstawiciel Lasów Państwowych oraz mieszkańcy Przyprostyni.
- Dla Wód Polskich jest to jedna z kluczowych inwestycji w regionie wodnym Warty. Obok działalności przeciwpowodziowej, na tym obszarze naszego kraju należy skupiać się na działaniach retencyjnych. Wody Polskie koncentrują się na tym, by retencjonować wodę, ale dzięki budowie tego rodzaju jazów jesteśmy w stanie również chronić przed powodzią. Budujemy takie obiekty, by przechwytywać wodę, ograniczać ewentualne sytuacje powodziowe, a z drugiej strony zatrzymywać wodę, aby pozostawała na okresy suszowe – powiedział Bogumił Nowak Dyrektor PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
- Będziemy odbudowywać zasoby wodne w Polsce – to jest nasz główny cel na najbliższe lata. Spotykamy się na konsultacjach społecznych związanych z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na odbudowę jazu Perzyny - działamy prośrodowiskowo, ale i prospołecznie, wszystkie nasze decyzje konsultujemy z lokalnymi mieszkańcami. Wspólnie osiągniemy ten cel – powiedział Wojciech Skowyrski Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą.
Zakres inwestycji obejmuje: wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, rozbiórkę istniejącego jazu kozłowego, budowę nowego jazu o konstrukcji żelbetowej z zamknięciami w postaci zasuwy stalowej dwudzielnej napędzanej mechanizmem wyciągowym. Umocnienie skarp i dna rzeki powyżej i poniżej jazu. Prace nad uzgodnieniem raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko dla przedmiotowego zadania zostały zakończone. W połowie września 2023 r. Burmistrz Zbąszynia wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla zadania pod nazwą: „Rozbiórka istniejącego i budowa nowego jazu na rzece Obrze w km 93+400 w m. Perzyny”.
{gallery}perzynyjaz{/gallery}
Przyczyniamy się do poprawy zasobów wodnych jezior położonych w zlewni Obry
Druga część wydarzenia odbyła się w rejonie jazu Rybojady na rzece Obrze w województwie lubuskim. Obiekt hydrotechniczny, znajdujący się w gminie Trzciel, zostanie rozebrany, a następnie w jego miejsce powstanie nowy, posiadający przepławkę, która pozwoli utrzymać ciągłość morfologiczną rzeki.
W uroczystościach zakończenia procesu pozyskiwania decyzji środowiskowych na odbudowę jazu Rybojady udział wzięli Jacek Kurzępa – poseł na sejm RP, Wojciech Perczak - Wicewojewoda Lubuski, Wojciech Skowyrski – Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą, Jarosław Kaczmarek – burmistrz gminy Trzciel, Jacek Marciniak – przewodniczący rady miejskiej w Trzcielu, Tomasz Kurasiński – burmistrz gminy Zbąszyń, Józef Piotrowski – wójt gminy Pszczew, Bogumił Nowak – Dyrektor PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Anna Woćko – Dyrektor PGW Wody Polskie Zarządu Zlewni w Gorzowie Wielkopolskim.
- Działanie, które podjęliśmy wspólnie z samorządami oraz nadleśnictwami – czyli ta synergia naszych wspólnych działań, pokazuje, że wszystko, co tutaj realizujemy, jest również konsultowane społecznie, dlatego takie spotkania są bardzo ważne. Jako Wody Polskie obiecujemy, że jak najszybciej przystąpimy do kolejnych działań i liczę, że w przeciągu najbliższych dwóch lat będziemy mogli spotkać się już przy nowym jazie – powiedział Bogumił Nowak Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
- Wody Polskie rozpoczynają ogromny program „Woda dla Polski” – w tej chwili mamy przed sobą bardzo dużą pracę do wykonania. Chcemy przyspieszyć, ponieważ to jest niezwykle istotne w obecnych warunkach klimatycznych – dodał Wojciech Skowyrski Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą.
Zakres inwestycji obejmuje: wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, rozbiórkę istniejącego jazu kozłowo - iglicowego, budowę nowego jazu o konstrukcji żelbetowej z zamknięciami w postaci zasuwy stalowej dwudzielnej napędzanej mechanizmem wyciągowym. Umocnienie skarp i dna rzeki powyżej i poniżej jazu. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla zadania pod nazwą: „Rozbiórka istniejącego i budowa nowego jazu na rzece Obrze w km 78+820 w m. Rybojady” została wydana przez Burmistrza Gminy Trzciel w dniu 20 września 2023 r.
Budowa obu jazów ma zapewnić poprawę retencji rzeki Obry powyżej nowych obiektów hydrotechnicznych, co przyczyni się do utrzymania poziomów wód zapewniających optymalną produkcję rolną. W 2023 r. planowane jest również uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Natomiast w 2024 r. planuje się uzyskać pozostałe decyzje administracyjne, w tym pozwolenie wodnoprawne i pozwolenie na budowę, a także w momencie uzyskania środków finansowych rozpocząć roboty budowlane. Zakończenie budowy przewidziane jest na rok 2025.
{gallery}rybojadyjaz{/gallery}