2 sierpnia 2023 r. to szczególnie ważny dzień dla pogranicza województwa wielkopolskiego i łódzkiego. Został oficjalnie otwarty wyremontowany jaz Oświecim na rzece Prośnie. Podpisano również list intencyjny w Urzędzie Gminy Galewice. Strony, którymi są PGW Wody Polskie oraz Gmina Galewice, mając na uwadze potrzebę zwiększenia zdolności retencyjnej oraz przeciwdziałanie skutkom suszy w regionie wodnym Warty, będą dążyć do powstania zbiornika retencyjnego Okoń na cieku Struga Węglewska.

W uroczystości otwarcia jazu Oświecim oraz podpisania listu intencyjnego dot. budowy zbiornika wodnego „OKOŃ” uczestniczyli między innymi:  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski, Poseł na Sejm RP Piotr Polak, Marszałek Województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, Z-ca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Wojciech Skowyrski, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi Wojciech Frątczak, Dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumił Nowak, Wójt Gminy Galewice Piotr Kołodziej, Dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Kaliszu Anna Marecka.

 

Jaz Oświecim oficjalnie otwarty

Pierwsza część uroczystości odbyła się przy wyremontowanym jazie Oświecim. Jaz był w użyciu przez ponad 50 lat. Niestety jego konstrukcja nie spełniała już wymaganych w eksploatacji parametrów. Dlatego został dokładnie odrestaurowany i dziś może pełnić swoją podstawową funkcję, jaką jest piętrzenie wody dla potrzeb rolnictwa. Inwestycja PGW Wody Polskie kosztowała niecałe 2,3 mln zł.

- Dzięki tej inwestycji ponad pięćset hektarów użytków rolnych będzie zasilane w wodę. To modelowy przykład jak w przyszłości będziemy chcieli rozwiązać problem suszy w całej Polsce – powiedział Podsekretarz Stanu W Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski.

- To jest tylko jeden z przykładów naszego działania […] Na terenie całej Polski będziemy kompleksowo starali się walczyć z suszą poprzez system, który będzie wiązał się z budową wielu rodzajów piętrzeń, retencjonowania wody – podsumował Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Wojciecha Skowyrski.

 DSC 3486 DSC 3482

 

To już pewne  - powstanie zbiornik wodny „OKOŃ”

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz Gmina Galewice, mając na uwadze potrzebę zwiększenia zdolności retencyjnej oraz przeciwdziałanie skutkom suszy w regionie wodnym Warty, a szczególnie w zlewni rzeki Struga Węglewska i na obszarze gminy Galewice, będą dążyć do powstania zbiornika retencyjnego Okoń na cieku Struga Węglewska w miejscowości Węglewice w gminie Galewice. Zbiornik pełnił będzie dwie podstawowe funkcje – retencyjną oraz przeciwpowodziową. W wyniku spiętrzenia wód rzeki Struga Węglewska powstanie akwen o powierzchni ok. 37 ha i pojemności ok. 800 000 m3. Zbiornik powstanie przez naturalne zalanie doliny w wyniku powstania zapory piętrzącej.

- My jako rząd, jako Wody Polskie zrobimy wszystko, abyśmy się spotkali za kilka lat i w tym gronie, już nad zbiornikiem wodnym „OKOŃ”, wspólnie sobie pogratulowali świetnie ukończonej inwestycji – powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Wojciecha Skowyrski w swojej wypowiedzi wyraźnie zaznaczył, że to teren, który w szczególności zmaga się z suszą.

- To jest teren szczególnie objęty suszą […] mamy nadzieje, jako Wody Polskie, że ten zbiornik powstanie. My udzielimy wszelkiej pomocy, aby ten zbiornik powstał – powiedział.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumił Nowak podsumował:

Warto wskazać, że obok tej funkcji czysto retencyjnej, przeciwsuszowej, on będzie miał również znaczenie przeciwpowodziowe, ale przede wszystkim w przypadku rzeki, która będzie tutaj spiętrzona, Struga Węglewska, będzie również alimentował wody w okresie niedoborów, w tych okresach, kiedy rzeczywiście mamy bardzo małe opady - życie biologiczne będzie mogło cały czas funkcjonować w obrębie tego zbiornika.

- Padało wiele pytań na Radzie Gminy, czy od dziennikarzy, co dalej ze zbiornikiem Okoń, to właśnie cały czas te rozmowy trwały, cały czas te inwestycje były. Też robiliśmy to w taki sposób, żeby nie robić czegoś na siłę, żeby też gospodarnie działać, żeby środki, które są przeznaczane z budżetu gminy czy na koncepcję, czy na raport środowiskowy były wykorzystywane dobrze. Minęły 4 lata, spotykamy się w naprawdę bardzo ważnym momencie — takim, kiedy ten zbiornik dochodzi do realizacji — powiedział Wójt Gminy Galewice Piotr Kołodziej.

- Jesteśmy już praktycznie na finiszu decyzji środowiskowej, ale jesteśmy w gronie osób tak naprawdę najbardziej odpowiedzialnych za to, żeby ten zbiornik mógł powstać […] To inwestycja ważna nie tylko dla naszej gminy, ale także dla powiatu wieruszowskiego oraz powiatów ościennych. Tutaj mieszkańcy, zamiast obawiać się tej inwestycji, tej inwestycji oczekują – dodał.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie realizuje szereg działań technicznych i nietechnicznych mających przyczynić się do wzrostu retencji wody w Polsce. Zadania te wykonywane są przy jednoczesnym utrzymaniu trwałej równowagi bilansu wodnego i pożądanego stanu środowiska naturalnego.

dsc 0229 dsc 0239