„Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce” to temat konferencji, która odbyła się w Warszawie 2 marca 2023 br. Omówiono pierwsze efekty oraz rozwiązania wspierające realizację Programu przeciwdziałania niedoborowi wody (PPNW), którego celem jest podwojenie magazynowanej w kraju wody do 2030 roku.

W konferencji wzięli udział m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej Marek Gróbarczyk oraz Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś. Otwierając konferencję, pan minister Marek Gróbarczyk powiedział, że: Dzięki współpracy wielu podmiotów, w ostatnich latach sukcesywnie zwiększamy objętość wody zatrzymanej w kraju. To dobra podstawa dla realizacji strategicznego celu: zwiększenia retencji na terenie kraju do 15 proc. wód odpływających do morza.

Z kolei Prezes Wód Polskich zaznaczył, że: PGW Wody Polskie uwzględnia wszystkie rodzaje retencji wód powierzchniowych. Począwszy od metod zatrzymywania wody w miejscu, w którym ona spadnie, poprzez różnego rodzaju mikroretencję, ale także poprzez inne rozwiązania jak, chociażby retencję korytową czy też retencję zbiornikową.

Przykładem takiego działania jest współpraca Wód Polskich z Zespołem Elektrowni Pątnów Adamów Konin S.A., służąca odbudowie stosunków wodnych w Wielkopolsce, m.in. poprzez renaturyzację terenów pokopalnianych i tworzeniu nowych zbiorników wodnych w miejscu dawnych odkrywek węgla brunatnego. Inwestycja jest całkowicie bezpieczna dla środowiska.

- Nie będziemy nigdzie niszczyć dolin rzecznych ani przebudowywać cieków. Będzie się to odbywało na zasadach wypełniania odkrywek, odbudowy zasobów wodnych z jezior, które zostały utracone na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat bądź renaturyzacji kanałów, które były zbudowane w latach wcześniejszych. Teraz będą one oddawane w 100% naturze – powiedział Bogumił Nowak Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

 

KG4

 

W ramach konferencji, w której uczestniczyli przedstawiciele wielu instytucji i uczelni, związanych z szeroko rozumianym tematem gospodarki wodnej przedstawiciele Wód Polskich wygłosili cztery referaty. Wśród nich dwa przedstawił Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumił Nowak. W trakcie jednego omówił zadania, służące zwiększeniu retencji, zrealizowane dotychczas na terenie regionu wodnego Warty, a w drugim zaprezentował założenia projektu, dotyczącego odbudowy zasobów wodnych we wschodniej Wielkopolsce.

W trakcie konferencji odbyły się również panele dyskusyjne z udziałem ekspertów, w trakcie których uczestnicy konferencji mogli uzyskać odpowiedzi na zadane pytania. Dzięki konferencji możliwa była wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie realizowanych działań, przeciwdziałających niedoborom wody. Zgodnie z przekazanymi informacjami wspólne inicjatywy podejmowane przez Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Wody Polskie, Lasy Państwowe czy samorządy mają zwiększyć zasoby retencjonowanej wody w Polsce do 2030 roku do 5 miliardów m3.