V Konferencja Naukowo-Techniczna „Eksploatacja i oddziaływanie zbiorników wodnych” Mikorzyn-Jeziorsko zorganizowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych Oddział w Poznaniu oraz Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – jest za nami. W trakcie konferencji przedstawiciele środowiska akademickiego, projektantów i instytucji odpowiedzialnych za gospodarkę wodną dyskutowali oraz poszukiwali rozwiązań problemów związanych z eksploatacją, gospodarowaniem i oddziaływaniem zbiorników na środowisko przyrodnicze i gospodarkę.

 

W mowie otwierającej konferencję Krzysztof Woś Prezes Wód Polskich podkreślił, że cały czas stawia się na suche zbiorniki, które mają przede wszystkim funkcję przeciwpowodziową, natomiast nie dostrzega się wagi i znaczenia zbiorników wielofunkcyjnych. Ale my proszę Państwa się nie poddajemy i cały czas próbujemy stworzyć odpowiednie mechanizmy finansowe, które pozwolą na realizację w tym zakresie zadań inwestycyjnych. Prezes przypomniał, że potrzebna jest praca od podstaw na różnych poziomach, począwszy od mikroretencji, od łapania wody tam gdzie ta woda spada, poprzez różnego rodzaju działania retencji korytowej, po retencję zbiornikową. Każda metoda musi być zastosowana aby zwiększyć zasoby dyspozycyjne wody w Polsce.

 

DSC07772

W otwarciu konferencji uczestniczyła także Aneta Niestrawska Wicewojewoda Wielkopolski, która podkreśliła jak ważnym wydarzeniem jest ta konferencja dla Wielkopolski wschodniej oraz w imieniu Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego złożyła podziękowania na ręce Pana Prezesa za ważne inwestycje w tym regionie, które są realizowane przez Wody Polskie.

DSC07785

Konferencja odbyła się pod patronatem Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Prezesa PGW Wody Polskie oraz patronatem medialnym czasopisma Gospodarka Wodna.

Pierwszą sesję referatową poświęcono projektowaniu, budowie i utrzymaniu zbiorników  retencyjnych.

Otwierający konferencję referat autorstwa Krzysztofa Wosia, Łukasza Pierona, Krzysztofa Wrzoska pt. „Zbiorniki wodne w planach poprawy żeglowności dolnego odcinka Wisły” dot. drogi wodnej rzeki Wisły (DWW) jako niewykorzystanego potencjału transportowego. W referacie autorzy wzięli pod uwagę czynniki, które mogą wpłynąć na odwrócenie tej sytuacji, określając obecne możliwości prowadzenia transportu wodnego śródlądowego na dolnym odcinku Wisły od Płocka do Gdańska oraz zakładane przyszłościowe parametry szlaku żeglownego z uwzględnianiem innych istotnych potrzeb i uwarunkowań, w tym w zakresie ochrony przed powodzią i łagodzenia skutków suszy.

Druga sesja referatowa dotyczyła gospodarowania wodą oraz funkcji zbiorników retencyjnych.

W tej sesji swoje referaty zaprezentowali przedstawiciele PGW WP RZGW w Poznaniu, w tym: Dyrektor RZGW w Poznaniu Bogumił Nowak, Dyrektor Zarządu Zlewni w Kole Jan Bartczak, Dyrektor Zarządu Zlewni w Sieradzu Grzegorz Szewczyk, Kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Anna Andrzejak, Katarzyna Plewa z Wydziału Koordynacji Ochrony przed Powodzią i Suszą oraz Michał Wierzbicki z Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej.

IMG 6202

Michał Wierzbicki podkreślił, że zmiany klimatyczne stawiają przed gospodarką wodną nowe wyzwania, stąd funkcjonowanie obiektów służących jej celom musi uwzględniać zarówno zmiany warunków hydrologicznych, jak i zmiany potrzeb wodnych użytkowników wód i środowiska naturalnego oraz rosnącej presji ich zaspokojenia.

W referacie, który prezentował, omówiono niezwykle ważną kwestię funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych w zmieniających się warunkach hydrometeorologicznych, zasobów i potrzeb wodnych. Obok zasobów wody i możliwości zaspokajania potrzeb środowiskowych i gospodarczych należy uwzględnić wzajemne zależności pomiędzy obiektami hydrotechnicznymi. Stąd niejednokrotnie istnieje potrzeba przedefiniowania celów i zadań jakie mają spełniać oraz określenia nowych zasad ich funkcjonowania. Przykładem takiej zależności jest zbiornik wodny Jeziorsko na Warcie oraz Kanał Ślesiński, których wzajemne powiązanie i nowe podejście do gospodarowania wodą przedstawiono w prezentacji.

Dyrektor Zarządu Zlewni w Sieradzu Grzegorz Szewczyk w referacie „Wybrane problemy eksploatacyjne zbiornika wodnego Jeziorsko” omawiał funkcjonowanie tak dużego obiektu jakim jest zbiornik wodny Jeziorsko, przedstawiając wiele zróżnicowanych problemów eksploatacyjnych.

Trzecia sesja referatowa poświęcona była oddziaływaniu zbiorników retencyjnych na środowisko.

Sesję otwierał referat ”Przekształcanie brzegu zbiornika Jeziorsko w świetle wysokorozdzielczych danych z naziemnego skaningu laserowego” autorstwa Haliny Kaczmarek z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Sebastiana Tyszkowskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Sesja referatowa 4 również poświęcona była odziaływaniu zbiorników retencyjnych na środowisko.

Referat „Klimatyczne i środowiskowe uwarunkowania zmian stanów wody jeziora Gopło w latach 1961-2020”, autorstwa: Katarzyny Plewy, Bogumiła Nowaka, Dariusza Wrzesińskiego przedstawiła współautorka.

Pierwszego dnia konferencji również odbyła się sesja posterowa, której przewodniczył Ireneusz Laks i Michał Wierzbicki. W jej trakcie przedstawiono i przedyskutowano m.in.:

  • funkcje i parametry zbiorników retencyjnych w administracji RZGW w Poznaniu;
  • funkcjonowanie elektrowni wodnej Jeziorsko w kontekście zmian przepływu wody rzeki Warty;
  • historię funkcjonowania zbiornika Jeziorsko opisaną zobrazowaniami satelitarnymi landsat;
  • gospodarkę nieruchomościami i regulacje podatkowe na funkcjonującym zbiorniku na przykładzie Jeziorska.

Drugiego dnia zorganizowano wyjazd na obiekty hydrotechniczne środkowej Warty i Kanału Ślesińskiego. Uczestnicy konferencji zwiedzili zaporę czołową i Elektrownię Wodną Jeziorsko, zapoznając się ze stanem i bieżącymi kwestiami Zbiornika Jeziorsko. Kolejnymi odwiedzanymi miejscami były zbiorniki powyrobiskowe w różnym stopniu napełnienia powstałe po odkrywce Adamów i Koźmin. W ostatniej części wycieczki odbył się rejs po Kanale Ślesińskim, w trakcie którego uczestnicy konferencji mogli obejrzeć śluzy zlokalizowane na Kanale oraz zapoznać się z zasadami działania systemu chłodzenia elektrowni zlokalizowanych nad jeziorami konińskimi.

Ostatniego dnia konferencji odbyły się dwie sesje referatowe poświęcone problemom eksploatacji zbiorników retencyjnych i kwestiom związanym z budowanym obecnie zbiornikiem Tulce.

W konferencji wzięło udział łącznie około 100 osób, przedstawiono w jej trakcie 29 referatów i 13 posterów.