Czy to morze? Rzeka? Wielkie jezioro? Gdy się ma 10 lat zbiornik Jeziorsko może się wydawać naprawdę ogromny. Z bliska mogły mu się przyjrzeć dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Cielcach w powiecie sieradzkim. Biorą one udział w programie Aktywni Błękitni, który realizują Wody Polskie. Dzięki temu otrzymują materiały edukacyjne oraz możliwość wykorzystania infrastruktury hydrotechnicznej w trakcie zajęć terenowych.
W trakcie spotkania dzieci obejrzały prezentację przygotowaną przez pracowników Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W ten sposób poznały obieg wody w przyrodzie, już wiedzą czym jest powódź, jakie są rodzaje suszy oraz jak działać, by zapobiegać jej skutkom. Miały też wyjątkową okazję porozmawiać z pracownikami tego obiektu – Piotrem Jóźwiakiem oraz Małgorzatą Miłosz, którzy przybliżyli im zasady funkcjonowania tego zbiornika oraz jego zaplecza technicznego. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się stare zdjęcia Jeziorska, z czasów gdy był on budowany.
Następnie maluchy rozpoczęły zwiedzanie zbiornika. Tu mogły z bliska obejrzeć prace modernizacyjne prowadzone w tym miejscu od kilku lat. Można powiedzieć, że dla dzieci to historyczna chwila. Po 40 letnim okresie eksploatacji obiekty hydrotechniczne Jeziorska, a w szczególności ekran zapory czołowej oraz jaz przelewowo-upustowy, wykazują typowe dla takiego okresu użytkowania uszkodzenia i objawy starzenia się konstrukcji.
W roku 2019 wykonany został pierwszy etap robót budowlanych realizowanych na ekranie zapory czołowej zbiornika. finansowany ze środków własnych Wód Polskich. Ich objął remont żelbetowego ekranu zapory czołowej oraz siedmiu tarasów wraz z ich wyposażeniem, naprawę rysy na prawym skrzydełku wlotu do MEW (Mała Elektrownia Wodna), remont ujęcia wody do zasilenia Strugi Spicimierskiej, wymianę stalowych barierek ochronnych oraz wymianę nawierzchni chodnika biegnącego na koronie zapory.
Prace te zaplanowane są do 2023 roku. Koszt przewidzianych oraz wykonanych już zadań wyniesie w sumie ponad 52 mln zł, z czego ponad 22 mln zł stanowić ma dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, a pozostała kwota to wkład własny Wód Polskich.