Obfite opady w ostatnich tygodniach, sięgające na stacjach pomiarowych wschodniej Wielkopolski nawet 50 mm, spowodowały znaczny wzrost stanów wody w tym regionie. Obecna sytuacja hydrologiczna związana jest roztopami śniegu jakie wystąpiły w zlewni Warty pod koniec roku 2021 oraz praktycznie nieprzerwanymi opadami deszczu w styczniu i na początku lutego roku bieżącego. Na przykład w styczniu, lokalna suma opadu dla miasta Koła wyniosła ponad 55mm (55 litrów na m2, na podstawie danych IMGW-PIB) i była wyższa od średniej z wielolecia (35 litrów na m2).


Sytuacja na dzień 18.02.2022

W ciągu minionej doby w całym regionie wodnym Warty odnotowano opady deszczu lokalnie intensywne: przeważnie poniżej 10 mm, natomiast wyższe na południu – maksymalnie 18 mm (Lgota Górna).

W związku z opadami stany wody przeważnie ze wzrostem lub wahaniami układają się głównie w strefie stanów wysokich, miejscami w średnich. Odcinkowo na Warcie oraz lokalnie na dopływach odnotowano spadek.

- na Warcie do zbiornika Poraj oraz dalej do ujścia Liswarty odnotowano wzrost stanów wody do strefy stanów wysokich (maksymalnie o 96 cm w przekroju Lgota Nadwarcie, obecnie z tendencją spadkową);
- poniżej do zbiornika Jeziorsko zaobserwowano niewielkie wahania w strefie stanów średnich, lokalnie niskich. Na dopływach tego odcinka Warty widoczny jest wzrost na ogół o kilka cm: na Liswarcie oraz w Częstochowie do około 40 cm, na Grabi stany wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych;
- na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko na całej długości stany wody układają się w strefie wysokich z kilkucentymetrowymi zmianami, lokalnie z przekroczeniem stanu ostrzegawczego. Na dopływach wzrost lub wahania, przeważnie do 10 cm. Jedynie na Obrze w Bledzewie odnotowano wahania o około 40 cm, lokalnie niewielki spadek. Na dolnym odcinku Neru z przekroczeniem stanu ostrzegawczego.
- w zlewni Prosny zaobserowano wzrost (na górnej Prośnie o około 30 cm) lub wahania stanów wody w strefie wysokich, natomiast w Bogusławiu spadek.

Na terenie administrowanym przez RZGW w Poznaniu odnotowano przekroczenie stanu ostrzegawczego (dane z godz. 8.00):
- na Warcie: wodowskaz Koło o 6 cm, wodowskaz Ląd o 16 cm, wodowskaz Pyzdry o 6 cm, wodowskaz Śrem o 2 cm;
- na Grabi: wodowskaz Łask o 3 cm, wodowskaz Grabno o 7 cm;
- na Nerze: wodowskaz Dąbie o 21 cm;
- na Swędrni: wodowskaz Dębe o 24 cm (6 cm poniżej alarmowego).

Nie odnotowano przekroczenia stanów alarmowych.

Wczoraj, tj. 17.02.2022, podjęta została interwencja polegająca na usunięciu nieszczelności na przepuście wałowym na lewostronnym wale przeciwpowodziowym rz. Warty – polder Tarszewo w m. Kopojno. Nieszczelność powstała w wyniku działania osoby trzeciej, poprzez wsunięcie pomiędzy klapę zwrotną a korpus przepustu słupka betonowego o dł. ok. 1,5 m. Woda wlewała się na polder, gdzie znajdują się zabudowania. Ich właściciel zawiadomił Burmistrza Zagórowa i pracowników Nadzoru Wodnego w Słupcy. Zawiadomiono również Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w w Słupcy. Siłami pracowników i strażaków usunięto nieszczelność. O zdarzeniu poinformowano również policję. Działania zakończono ok. godz. 15.30.

 

Usunięcie nieszczelności na przepuście wałowym na lewostronnym wale przeciwpowodziowym rz. Warty – polder Tarszewo w m. Kopojno.


Sytuacja na dzień 17.02.2022

Sytuacja ta nie jest niczym nadzwyczajnym i wynika z naturalnego cyklu hydrologicznego, w którym w okresie późnozimowym i wiosennym występuje wzrost stanów wody będący efektem spływu wód po roztopach śniegu i opadów deszczu. Pomimo wzrostu stanów wody lokalnie powodującego przekroczenie stanów ostrzegawczych bądź wystąpienie wody z koryta, jak to możemy zaobserwować w przypadku poznańskiej Wartostrady, na tę chwilę nie możemy mówić o powodzi i związanym z nią zagrożeniem.

 

Rzeka Warta w Poznaniu

 

W ostatnich dniach stany wody układają się głównie w strefie stanów wysokich, miejscami  średnich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W dniu 17.02.2022 odnotowano przekroczenie stanu ostrzegawczego (dane z godz. 8.00):

- na Warcie: wodowskaz Koło o 8 cm, wodowskaz Ląd o 15 cm, wodowskaz Pyzdry o 7 cm, wodowskaz Śrem o 1 cm;

- na Grabi: wodowskaz Łask o 4 cm, wodowskaz Grabno o 6 cm;

- na Nerze: wodowskaz Dąbie o 23 cm;

- na Swędrni: wodowskaz Dębe o 24 cm (6 cm poniżej alarmowego).

Nie odnotowano przekroczenia stanów alarmowych.

Obecna sytuacja wymaga stałego monitoringu i podwyższonej gotowości do podjęcia ewentualnych działań. Niemniej jednak nie spodziewamy się przekroczenia stanów alarmowych świadczących o bezpośrednim zagrożeniu powodziowym.

 

Rzeka Warta w Poznaniu

 

Należy podkreślić, że sytuacja meteorologiczna w Poznaniu ma niewielki wpływ na stany wody na Warcie w Poznaniu. Dzieje się tak dlatego, że stany wody jakie obserwujemy w Poznaniu są efektem wielkości przepływu, który wchłania odpływ wody ze zlewni o powierzchni przeszło 25,5 tys. km2 od źródeł Warty w Zawierciu i m.in. takich dopływów jak Ner i Prosna.

W ciągu minionej doby w całym regionie wodnym Warty odnotowano opady deszczu lokalnie intensywne: na południu do ok. 5,5 mm, na pozostałym obszarze do ok. 10 mm.

Zgodnie z prognozami meteorologicznymi IMGW PIB w najbliższych dniach spodziewane są dalsze przelotne opady deszczu, miejscami możliwe burze i opady krupy śnieżnej.

Mając powyższe na uwadze w perspektywie najbliższych dni w Poznaniu można się spodziewać dalszego, choć niewielkiego (kilka cm na dobę) wzrostu stanów wody, a na koniec tygodnia ich stabilizacji.


Sytuacja na dzień 11.02.2022

Obecnie widoczna jest stabilizacja stanów wody, lokalnie niewielkie spadki, jedynie na środkowym i dolnym odcinku Warty odnotowujemy wzrost stanów wody będący efektem spływu wody ze zlewni. W ostatnich dniach stany wody układają się głównie w strefie stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W dniu 11.02.2022 stan ostrzegawczy na Warcie na wodowskazie w Kole został przekroczony o 10 cm, na rzece Ner na wodowskazie w Dąbiu o 19 cm, na Grabi (wodowskazy Łask i Grabno) oraz na dopływie Prosny - Swęrdni (wodowskaz Dębe).

W najbliższych dniach na Warcie, do zbiornika Poraj, spodziewamy się spadku stanów wody w strefie średnich, a dalej do zbiornika Jeziorsko stabilizacji i niewielkich spadków w strefie wysokich i średnich. Z kolei na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko do Koła/Konina spodziewamy się stabilizacji stanów wody (z przekroczeniem poziomu ostrzegawczego w Kole) w strefie wysokich, a na dalszym odcinku kontynuacji wzrostu stanów wody również w strefie wysokich.

Z kolei na dopływach możemy się spodziewać spadków lub stabilizacji stanów wody, miejscami wahań w strefie stanów wysokich albo średnich, z utrzymującym się przekroczeniem stanu ostrzegawczego na Grabi (wodowskazy Łask i Grabno), na Nerze (wodowskaz Dąbie) oraz Swęrdni (wodowskaz Dębe).

Przy udziale druhów z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole, prowadzono działania zmierzające do domknięcia klapy zwrotnej na przepuście wałowym, zlokalizowanym w m. Kościelec, gm. Kościelec. Działania zakończyły się sukcesem, poprzez usunięcie przez strażaków za pomocą bosaka nieczystości spod klapy zwrotnej, blokujących możliwość jej prawidłowego domknięcia. Po domknięciu klapy zwrotnej przepływ wód przez ten przepust wałowy na tereny rolnicze zawala ustał.

 

 

Mając powyższe na uwadze w perspektywie najbliższego tygodnia w regionie wodnym Warty należy się spodziewać w dalszym ciągu stanów wody głównie w strefie wysokich, lokalnie może dojść do wystąpienia wody poza korytem, głównie na obszarach naturalnego zalewu, w obniżeniach terenu i bezpośrednio przy brzegu rzek.

W obecnej sytuacji hydrologicznej prognozowanie trwałej tendencji spadkowej stanów wody jest niemożliwe.


Sytuacja na dzień 10.02.2022

Region wodny Warty to obszar zlewni Warty, który obejmuje swym zasięgiem siedem województw. Od drugiej połowy stycznia na całym tym obszarze obserwujemy wzrost stanów wody, początkowo dość dynamiczny, obecnie mniej, lokalnie widoczna jest stabilizacja stanów wody. W ostatnich dniach stany wody układają się głównie w strefie stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W dniu 10.02.2022 stan ostrzegawczy na Warcie na wodowskazie w Kole został przekroczony o 10 cm, na rzece Ner na wodowskazie w Dąbiu o 17 cm.

RZGW w Poznaniu na bieżąco monitoruje sytuację hydrologiczną i meteorologiczną w regionie wodnym Warty i pozostaje w kontakcie ze służbami terenowymi oraz samorządowymi. W przypadku wystąpienia sytuacji niebezpiecznych, jednostki terenowe niezwłocznie podejmują stosowne działania, nierzadko w porozumieniu i współdziałaniu z organami miejscowymi np. Państwowej Straży Pożarnej.

W związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na wodowskazie w Kole wykonany został przez pracowników PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Kole objazd newralgicznych punktów infrastruktury przeciwpowodziowej. W trakcie tej wizytacji towarzyszyli im przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Kole.

 

wał opaskowy m. Koło   wał p.pow. lewostronny w m. Koło   wał p.pow. lewostronny Warty w m. Dobrów
 Wał opaskowy w m. Koło    Wał przeciwpowodziowy lewostronny w m. Koło   Wał przeciwpowodziowy lewostronny Warty w m. Dobrów

 

wał p.pow. lewostronny Warty w m. Gozdów   wał p.pow. prawostronny w m. Dzierawy   wał p.pow. prawostronny w m. Koło
Wał przeciwpowodziowy lewostronny Warty w m. Gozdów   Wał przeciwpowodziowy prawostronny w m. Dzierawy    Wał przeciwpowodziowy w m. Koło

 

Pracownik Nadzoru Wodnego w Kole zidentyfikował zagrożenie polegające na przepływie wody od rzeki Warty w km 433+700 (wg. MZP) przez przepust w wale lewostronnym rzeki Warty pn. Polder Gozdów, na tereny zawala wykorzystywane rolniczo, skutkując ich podtopieniami. Przepływ wód przez przepust spowodowany był niedomknięciem się klapy zwrotnej od strony rzeki Warty.

W najbliższych dniach prognozuje się poprawę pogody: zmniejszenie i zanikanie opadów, rozpogodzenia oraz wzrost temperatury. Na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko do Koła/Konina spodziewamy się stabilizacji stanów wody (z przekroczeniem poziomu ostrzegawczego w Kole), a na dalszym odcinku kontynuacji wzrostu stanów wody w strefie wysokich.

Z kolei na dopływach możemy się spodziewać spadków lub stabilizacji stanów wody, miejscami wahań w strefie stanów wysokich albo średnich, z utrzymującym się przekroczeniem stanu ostrzegawczego na Nerze (Dąbie).